AHP-Bulanık AHP'nin incelenmesi ve işletmelerin muhasebe hizmeti satın alımındaki önceliklerin belirlenmesi üzerine bir uygulama
Investigation of AHP-fuzzy AHP and an application on determining the priorities in the purchase of accounting services of businesses
- Tez No: 698649
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışmasında gözetilen temel amaç, ekonomik zemine dair düzenin sağlanmasında ciddi bir yapıtaşı olan mali müşavirlik hizmetinin işletmeler tarafından satın alınma süreci ve bunu etkileyen kriterleri analiz etmektir. Bu analiz için örneklem olarak Giresun ilindeki işletmeler seçilmiştir. Seçilen örneklem üzerinde konu hakkında anket çalışması yapılmıştır. Yapılan anket çalışması ile elde edilen sonuçlar derlenerek veri haline getirilmiştir. Elde edilen veriler Microsoft Excel ve IBM SPSS 24 programlarından faydalanılarak Klasik AHP ve Bulanık AHP yöntemleriyle analiz edilmiştir. Bu analizin neticesinde Giresun ilindeki işletmelerin mali müşavir seçimindeki en önemli kriterin güven kriteri olduğu tespit edilmiştir. Başta güven kriteri olmak üzere karar süreçlerini etkileyen diğer kriterlerinde kriter etki ağırlıkları da belirlenmiştir. Buna göre Giresun ilinde karar sürecine en çok etki eden güven, konum ve toplumsal algı kriterleri olduğu tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra karar sürecine en az etki eden özel hayat, dış etmen ve ilişki kriterleri olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen sonuçlar bir bütün halinde derlenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyze the procurement process of the financial consultancy service, which is a serious building block in maintaining the order on the economic ground, and the criteria that affect it. For this analysis, enterprises in Giresun province were chosen as the sample. A survey was conducted on the selected sample on the subject. The results obtained with the survey study were compiled and turned into data. The data obtained were analyzed using the Analytic Hierarchy Process and Fuzzy Analytical Hierarchy Process methods using Microsoft Excel program. As a result of this analysis, it has been determined that the most important criterion in the selection of financial advisors of enterprises in Giresun province is the criterion of trust. Criteria impact weights were also determined in other criteria that affect decision processes, especially the criterion of trust. Accordingly, it has been determined that trust, location and social perception criteria have the most impact on the decision process in Giresun. In addition, it has been determined that there are private life, external factors and relationship criteria that have the least impact on the decision process. The results obtained have been compiled as a whole and interpreted.