Children and Slavery in the Ottoman Empire
Osmanlı İmparatorluğu'nda çocuklar ve köleler
  1. Tez No: 698684
  2. Yazar: BAHAR BAYRAKTAROĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF HAKAN ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki çocuk köleleri ele almaktadır. Öncelikle modern dönem öncesi Osmanlı kölelik sistemlerinden biri olan devşirme yöntemi ile çocuk köle edinimini kısaca tartışarak, köle seçimi ve eğitilmesi hakkında diğer yüzyıllar ile arasında muhtemel bir sürekliliğin var olup olmadığını sorgulamaktadır. Ardından, on dokuzuncu yüzyıla geçerek Kafkas ve Afrika kökenli çocukların elit hanelerce satın alınmadan önce hangi süreçlerden geçerek köleleştirildiklerini ve nasıl İstanbul'a getirildiklerini göstermektedir. Bunu yaparken, on dokuzuncu yüzyıl Os- manlı İmparatorluğu'nun kölelik ve köle ticareti koşullarını göz önünde bulundur- maktadır . Daha sonra, İstanbul'a getirilen çocuk kölelerin neden bazı elitler tarafın- dan tercih edildiğini tartışmaktadır. Varlığı tespit edilen bu çocukların istihdam alanlarını anlatmaktadır. Ayrıca, köle çocuklara olan talep, onların istihdamları, sahipleri ve bu konu üzerinde yazılan seçilmiş birincil kaynaklar değerlendirilirken toplumsal cinsiyet perspektifi kullanılmaktadır. Son olarak, bu tez çocuk köleler ve seçkin sahipleri arasındaki ilişkiyi analiz ederek, geleneksel köle-efendi ilişkisinden ziyade aralarında karşılıklı bir bağımlılık olduğunu, ancak bu karşılıklı bağımlılığın asimetrik olduğunu savunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is focused on the enslaved children in the Ottoman Empire. More specifically, it zooms in on some elite households in the nineteenth-century Ottoman Istanbul. It first briefly examines the acquisition of child slaves through the devshirme method, which was one of the pre-modern Ottoman slavery systems, and questions whether there was a possibility of a continuum between the following centuries. Moving to the nineteenth century, the present thesis intends to follow the tracks of unfree children, mainly of Caucasian and African origin, from when they were captured until they were brought to Istanbul. It contextualizes the conditions of slavery and the slave trade in the nineteenth-century Ottoman Empire. In light of selected memoirs and observations, it discusses the areas in which some child slaves were potentially employed in some elite households of Istanbul. Through examining some selected primary sources written on the subject, the effect of gender is taken into consideration when assessing the demand for enslaved children, their employment areas in the households, and their owners. This study further examines the relationship between child slaves and their Istanbulite owners and argues that there was an interdependent rather than the traditional binary slave-master relationship. It finally argues that this dependency was asymmetrical.