Identity changes on the religion axis
Din ekseninde kimlik değişimi
  1. Tez No: 698685
  2. Yazar: ESMA EDA TÜLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE BOLAK BORATAV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Dini kimlikte değişim literatürde genellikle bir dinden başka bir dine geçmek olarak tartışılsa da son yıllarda ateist ve deist kimliklerdeki artış akademik çalışmalara da yansımaktadır. Bireylerin aileden gelen dini kimliklerini bırakmaları genellikle büyük sosyal ve manevi kayıplar, gibi zorlukları beraberinde getirmektedir. Özellikle ateist kimliğe geçişlerin ayrımcılık ve önyargılarla karşılaşma olasılığını artırdığı görülmüştür. Bu çalışmada Müslümanlıktan ateizme geçen kişilerin bu süreci nasıl deneyimledikleri ve yeni bir kimliği nasıl inşa ettikleri anlaşılmaya çalışılmıştır. Araştırma, 10 gönüllü katılımcıyla yapılan derinlemesine görüşmelerle gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler deşifre edilip MAXQDA 2020 yazılımı kullanılarak kodlanmış ve yapılan tematik analiz sonucunda bu kimlik değişimi sürecini açıklayan dört temel tema belirlenmiştir: Müslüman olmak, İslam ve kendilik arasında çatışma yaşamak, kendini tanımak ve yeni kimlikle yaşamak. Görüşme yapılan katılımcıların bu değişimin temelinde kendi içsel deneyimleri, ihtiyaçları ve arzuları ile Müslüman kimliklerinin gerektirdikleri arasında bir çatışma yaşadıkları belirlenmiştir. Bu çatışmanın onları kendi içsel deneyimlerini daha fazla anlamaya, temas etmedikleri duygu ve dürtüleriyle temas etmeye başladıkları bir kendini tanıma sürecine yönlendirdiği görülmüştür. Bunun sonucunda da kendi seçtikleri ve temellerini belirledikleri sahiplenilmiş bir yeni kimlik inşa süreci görülmüştür. Çalışmanın sonuçları, bir kimlik değişimini tetikleyen ve yeni bir kimlik inşasını ortaya çıkaran deneyimlere ışık tutmak, bunun yanı sıra Türkiye'de damgalanan ve gizlenen bir kimlik olan ateist kimliği ve bu kimliğe sahip bireylerin karşılaştıkları zorlukları anlamak adına literatüre katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Religious identity change is discussed in the literature mainly regarding religious conversion; however, the estimated increase in the atheist and deist identities in recent years also finds an echo within the academic literature. Disaffiliation from the religion that the family ascribed often comes with significant social and emotional challenges. Especially, claiming an atheist identity after disaffiliation increases the likelihood of facing discrimination and prejudice. The present study aims to understand the experiences of people who became atheists after leaving Islam and their identity reconstruction process. This study is conducted through in-depth interviews made with 10 participants. The interviews were transcribed and coded using MAXQDA 2020. The thematic analysis of the data revealed four main themes that explain the identity change process: being Muslim, experiencing a conflict between Islam and self, becoming one's own person, and living with a new identity. At the core of this identity change, the participants interviewed experienced an internal conflict between their internal experiences, needs, and desires and the requirements of the Muslim identity. This conflict led them towards self-knowing, by which they started to understand their internal experiences and make contact with their disconnected feelings and urges. As a result of this process, they started to construct a new identity based on their own choices and agency. The study results contribute to the literature regarding enlightening the processes that trigger an identity change as well as the construction of a new identity, in addition to understanding the often stigmatized and concealed atheist identity and the challenges that atheist individuals deal with.