İstanbul' daki sürdürülebilir sağlık yapılarının leed kriterleri kapsamında incelenmesi
Leed of sustainable healthcare buildings in Istanbul investigation within the scope of criteria
  1. Tez No: 698689
  2. Yazar: EMİNE ÇEPNİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE ÇAKIR KIASIF
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Dünyadaki yaşam destek yöntemleri fazlasıyla aşınıp ekolojik felaket göstergeleri arttıkça, ileriye yönelik çıkış yolunun ekonomik artış olduğu düşünülmektedir. Kaynak kullanımlarındaki artışla, hızlı büyümenin fazlalaşmasından dolayı küreselleşme çevreye zarar veriyor. Üretim ve tüketim mekanizmamız sanayi döneminden itibaren oldukça fazla miktarda yenilenemeyen doğal kaynağı bitirmiş durumdadır. Bunun sonucunda ise ekosistemler ve canlılar tehlikeli bir hızla yok olmakla birlikte kendi doğal kaynaklarımızı sömürüyoruz ve natürel hayatın kendisini yeniden yapılandırma kapasitesini fazlasıyla aşan bir süratle atık meydana getiriyoruz. Günümüzde hızlı bir şekilde artan popülasyonun, modernleşmenin, şehirleşmenin, sanayileşmenin, eğitim düzeyinin yükselişi, hızla ilerleyen sağlık bilincinin, tıp teknolojilerinin hızla gelişmesi vb. faktörlerin sağlık sektörüne olan ilgiyi çoğaltmasıyla birlikte, sağlık için ayrılmış olan az miktardaki kaynakların etkin ve istenilen biçimde kullanılıyor olması ihtiyacı önemini daha fazla artırmıştır. Sonuçta bu verilerden yola çıkılarak, nitelikten taviz vermeden sağlık hizmetlerinin rantabilitesini daha fazla yükseltmek adına sürdürülebilir ilkelerin yaşama geçirilmesi, yeşil hastanelerin önemli bir hal almasına sebep olmuştur. Buradaki tez çalışmasında, elde edilen veriler doğrultusunda, İstanbul'daki sürdürülebilir sağlık yapıları, Leed kriterleri kapsamında incelenecektir.
Özet (Çeviri)
As the life support methods in the world are overcome and ecological disaster indicators increase, the way forward is thought to be an economic increase. Globalization is harming the environment due to the increase in resource utilization and rapid growth. Our production and consumption mechanism has completed the natural resource, which cannot be renewed in large amounts since the industrial period. As a result, while ecosystems and living things perish at a dangerous pace, we exploit our own natural resources and generate waste that exceeds the capacity of natural life to restructure itself. The rapidly increasing population, modernization, urbanization, industrialization, the level of education, the rapidly advancing health awareness, the rapid development of medical technologies, etc. As factors increased the interest in the health sector, the need to use the small amount of resources allocated for health effectively and in the desired way has increased its importance. Consequently, based on these data, the implementation of sustainable principles in order to further increase the profitability of health services without compromising on quality caused green hospitals to become important. In the thesis study here, in line with the data obtained, sustainable health structures in Istanbul will be examined within the scope of Leed criteria.