Petrol rafinerisi dip çamurlarının santrifüj yöntemi ile değerlendirilmesi
Petroleum refinery industry waste management
- Tez No: 698709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DEMET ARSLANBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Petrol ürünlerinin üretiminde; ham petrol farklı üretim tesislerinde işlenmektedir. Ham petrolü, ana üniteler ve yardımcı tesisler yardımıyla ürünlere dönüştüren bu endüstriyel tesislere rafineri denir. Rafineri ünitelerinin ana bölümleri, hampetrol ve vakum distilasyon ünitesi, Likit Petrol Gazı (LPG) amin ünitesi, nafta hidrodesülfürizer, izomerizasyon ve reformer ünitesi, kerosen ve dizel hidrodesülfürizer ünitesi, kerosen merox ünitesi, propan-bütan ayırma ünitesi, kükürt geri kazanım ünitesi, katalitik kraking ünitesi, hidro kraking olarak verilebilir. Petrol rafineri endüstrisinden kaynaklanan atıklar ise proses kaynaklı ve proses dışı olarak iki ana sınıf altında ele alınmaktadır. Endüstriyel üretim tesislerde ana üretim ünitelerine ek olarak gerçekleştirilen faaliyetler sonucu olarak ortaya çıkması muhtemel yan proses atıkları; petrol rafinerilerinde herhangi bir yan proses olmadığı için, bu sektörde söz konusu olmamaktadır. Bu çalışmada; rafineri sektöründe oluşan atıklar kapsamında, geri kazanım, geri dönüşüm ve bertaraf süreçlerinin sürdürülebilir atık yönetimi bakış açısıyla değerlendirilmeleri, eğer atık oluşumu önlenemiyorsa üretilen miktarların mümkün olduğu kadar aza indirgenmesi konusunda mevcut en iyi teknikler kapsamında öneriler ve proses gereği olarak oluşan büyük miktardaki atıkların rafineri içinde geri kazanım süreçlerinin değerlendirilmesi ön plana alınmıştır. Büyük miktarda oluşan rafineri çamurlarının dekantör sisteminin kullanılması ile çamur susuzlaştırma işlemini katkısı değerlendirilmiştir. Temel olarak kaynak verimliliğinin sağlanması, üretim süreçlerinden kaynaklanan atıkların miktarının azaltılmasını ve oluşan atıkların kaynağında ayrıştırılması, buna bağlı olarak sıfır ve sürdürülebilir atık yönetimi göz önünde tutularak geri dönüşüm ve geri kazanıma dahil edilmesi konusu değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the production of petroleum products; crude oil is processed in different production facilities. These industrial establishments that convert crude oil into products with the help of main units and auxiliary facilities are called refineries. Main sections of refinery units, crude oil and vacuum distillation unit, LPG amine unit, naphtha hydrodesulfurizer, isomerization and reformer unit, kerosene and diesel hydrodesulfurizer unit, kerosene merox unit, propane-butane separation unit, sulfur recovery unit, catalytic cracking unit, hydro cracking unit can be given as. Wastes originating from the petroleum refinery industry are classified under two main categories as process-sourced and non-process. Ancillary process wastes that may arise as a result of activities carried out in addition to the main production units in industrial production facilities; Since there is no side process in oil refineries, there is no question in this sector. In this statement; Within the scope of wastes generated in the refinery sector, the recovery, recycling and disposal processes should be evaluated with a sustainable waste management perspective, if waste generation cannot be prevented, suggestions within the scope of the best available techniques to reduce the amount produced as much as possible and the recycling of large amounts of wastes generated by the process in the refinery. The evaluation of acquisition processes has been brought to the fore. The contribution of the large amount of refinery sludge to the sludge dewatering process was evaluated by using the decanter system.Basically, the issue of ensuring resource efficiency, reducing the amount of wastes arising from production processes and separating the wastes generated at their source, and accordingly including them in recycling and recovery, taking into account zero and sustainable waste management, were evaluated.