COVID-19 pandemisi döneminde kadınların gözünden aile: Tarlabaşı örneğinde niteliksel bir araştırma
Family from female perspective in COVID-19 pandemic era: A qualitative research in the case of Tarlabaşı
- Tez No: 698710
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
İlk olarak 2019 yılında Çin'de görülmeye başlayan ve zamanla dünyanın tüm ülkelerine yayılan Covid-19, küresel bir sağlık krizi haline geldi. İnsanların davranış, alışkanlık ve hayat tarzlarında değişikliklere yol açtı, hala da açmaya devam etmekte. Bu değişimlerden aile kurumu da etkilenmektedir. Bu tez, Covid-19 pandemisi döneminin aileyi nasıl etkilediğini araştırmayı amaçlamaktadır. Alan çalışması, İstanbul'un Tarlabaşı semtinde yaşayan 23 ile 54 yaş aralığında on altı ev kadınıyla yapılmış derinlemesine görüşmelere dayanmaktadır. Tarlabaşı, sosyoekonomik düzeyin düşük olduğu ve köyden kente göç edenlerin yaşadığı bir semt olarak tanımlanabilir. Araştırmada, pandeminin görüşülen kadınların aile içindeki“eğitim”,“şiddet”ve“gündelik hayat deneyimleri”ne ne ölçüde etki ettiği anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu nedenle, kadınların geldikleri kültürdeki bu üç alandaki kişisel deneyimlerinin öğrenilmesi, bugünle karşılaştırma yapılması bakımından önemli görülmüştür. Araştırma bulguları; Covid-19 pandemisi ile ailede eğitimin öneminin anlaşılmasına rağmen ekonomik sebeplerden dolayı durma noktasına geldiğini, aile içi şiddet türlerinin yaşanma sıklığının arttığını ve gündelik hayatlarında kadınların daha çok sorumluluk almaya başladığını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Covid-19 –first appeared in China in 2019 and then spread to all countries of the world- has become a global health crisis. It has caused changes in people's behaviors, habits and lifestyles, and still continues. Family is also affected by these changes. This thesis aims to investigate how the Covid-19 pandemic era affected the family. The field study is based on in-depth interviews with sixteen housewives between the ages of 23 and 54 living in Tarlabaşı district of İstanbul. Tarlabaşı can be defined as a district where the socioeconomic level is low and the rural-urban migrants live. In this study, it is tried to understand to what extent the pandemic affected the“education”,“violence”and“daily life experiences”of the women interviewed. For this reason, learning about the personal experiences of women in these three areas in the culture they come from has been regarded as significant in terms of making comparisons with today. Research findings has shown that despite the understanding of its importance, the education has come to a standstill due to the economic reasons; the frequency of domestic violence has increased and women have started to take more responsibility in their daily lives with Covid-19 pandemic.