Bankacılık ürün ve hizmetlerinin sınıflandırılması ile karşılaştırılmalı ülke uygulamaları
Classification of banking products and services and comparative country applications
  1. Tez No: 698708
  2. Yazar: GİZEM YUMUK ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bankalar, bireysel ve tüzel bireylerin mevduatlarını kabul edip, bu mevduatları kısa ve uzun vade de kredi olarak sunmakla beraber fon açığı olan bireylere fon aktarım sağlamaktadır. Bankalar eski zamanlardaki gibi yalnızca karlılığı baz alacağı ürün ve hizmetler vermek yerine, gelişen teknolojiyle beraber kredi ve mevduat işlemleri dışında farklı işlemlerde yapar hale gelmiştir. Pazarlama koşulları günümüzde müşteri odaklı çalışmakta olup, müşteri memnuniyeti pazarlamanın kilit noktasıdır. Günümüz koşullarında müşterilerin bankalardan farklı beklentilerinin oluşması, pazarlamada farklı stratejilerin gündeme gelmesine ve bankacılıkta günden güne değişen bir yapının oluşumunu gözler önüne sermiştir. Teknolojinin gelişimi, müşteri beklentilerinin günden güne değişiklik göstermesi gibi nedenler pazarlamanın çeşitlere ayrılmasına, bu sayede müşterilerinde gruplandırılmasını yol açmıştır. Çalışmanın amacı bankacılık sektörünün gelişen dünya şartları karşısında müşteri odaklı çalışma prensibi ile pazarlama çeşitleri, pazarlama hedefleri ile bankaların yer aldığı ülke uygulamalarının pazarlamaya etkilerinin detaylı incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
Banks accept deposits of individual and legal individuals and offer these deposits as short and long-term loans, as well as transfer funds to individuals with fund deficits. Instead of providing products and services based solely on profitability as in the past, banks have started to perform different transactions other than loan and deposit transactions with the developing technology. Marketing conditions are now customer-oriented, and customer satisfaction is the key point of marketing. In today's conditions, different expectations of customers from banks have revealed the emergence of different strategies in marketing and the formation of a structure that changes day by day in banking. Reasons such as the development of technology and the change in customer expectations from day to day have caused marketing to be divided into types and thus to be grouped in customers. The aim of the study is to examine in detail the marketing types, marketing targets and the effects of the country practices where banks are located, with the customer-oriented working principle in the face of the developing world conditions of the banking sector.