Intergenerational transmission of the experiences of the 1980 coup in Turkey: A qualitative study with three generations
Türkiye'de 1980 darbesi deneyimlerinin kuşaklararası aktarımı: Üç kuşak ile nitel bir çalışma
- Tez No: 698714
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUDUM SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Türkiye'nin politik tarihi göz önünde bulundurulduğunda, 1980 darbesi bir çok ailenin ve bir çok bireyin hayatında yaşanan deneyimler nedeniyle önemli bir yer tutmaktadır. Bu deneyimler bireylerin birebir maruz kaldığı deneyimlerin yanı sıra aile fertlerinin veya arkadaşlarının maruz kaldığı zorlayıcı deneyimlere şahitlik etmeleri olarak da ele alınmalıdır. 1980 darbesi döneminde bir çok insan düşünce farklılıkları nedeniyle, göz altına alındı, işkence gördü, şiddete maruz kaldı ve hayatını kaybetti. Bütün bu yaşananlar bir çok ailenin ve bireyin hayatında iyileşmesi güç izler bıraktı. Bu çalışmada bu deneyimlerin bıraktığı izlerin kuşaklar arasında nasıl aktarıldığının ve daha sonra gelen kuşaklarda nasıl izler bıraktığının incelemesi amaçlanmıştır. Üç kuşak arasındaki aktarımın ve kuşakların kendi arasında incelendiği araştırmada, 6 tane aile ile görüşmeler yapıldı; bu ailelerin 4 tanesi üç kuşak kadın katılımcılardan, iki tanesi de ikinci ve üçüncü kuşağın oluşturduğu 2 kuşak erkek katılımcılardan oluşmaktadır. Araştırmaya katılan bu ailelerle yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirildi. Ardından elde edilen veriler, Yoruma Dayalı Fenomenolojik Analiz kullanılarak, zorluklarla baş etme biçimleri ve ebeveynlik stilleri bağlamlarında analiz edildi; kuşaklar arasında ve kuşakların kendi içerisinde var olan ortak ve farklı temalar ortaya çıkarıldı. Elde edilen sonuçların literatür ile benzerlikleri ve farklılıkları, kuşakların ortak ve farklı temaları ve cinsiyet farklılığının deneyimler üzerindeki etkisi bağlamlarında incelenerek tartışıldı. Türkiye'de bir çok aile için önemli yaşam olayı olan 1980 darbesinin kuşaklararası aktarılan etkilerinin ve farklı kuşakların bu dönemi nasıl deneyimlediği hakkında klinik çıkarımlar önerildi. Son olarak yapılan çalışmanın sınırlayıcı yanları ve gelecek çalışmalar için geliştirici öneriler tartışıldı.
Özet (Çeviri)
Considering the political history of Turkey, the 1980 coup has an important place due to the experiences in the lives of many families and many individuals. These experiences should be considered as witnessing the challenging experiences experienced by family members or friends as well as the personal experiences of individuals. During the 1980 coup, many people were detained, tortured, exposed to violence, and lost their lives due to differences in opinion. All these experiences have left traces in the lives of many families and individuals that are difficult to recover. This study, it is aimed to examine how the traces left by these experiences were transferred between generations and how they left traces in the following generations. In the study, in which the transference of the experiences between three generations and the generations' experiences were examined, interviews were done with six families; four of these families are formed by three generations of female participants, and two of them consist of two generations of male participants, consisting of the second and third generations. Semi-structured interviews were conducted with these families participating in the research. Then, the data obtained were analyzed in the context of coping styles and parenting styles using Interpretative Phenomenological Analysis; common and different themes that exist between generations and within the generations were revealed. The similarities and differences of the obtained results with the literature were discussed in the context of the common and different themes across the generations and the effect of gender difference on experiences. Clinical implications were proposed about the intergenerational effects of the 1980 coup period, which is an important life event for many families in Turkey, and how different generations experienced this period. Finally, the limitations of the study and improvement recommendations for future studies were discussed.