Türk basınında darbe sonrası seçim propagandaları (1961-1965)
Post-coup election propaganda in Turkish press (1961-1965)
- Tez No: 698742
- Danışmanlar: PROF. DR. KENAN OLGUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de 1961 ve 1965 seçimlerine katılan siyasi partilerin seçim propagandaları, 1961 ve 1965 seçim sürecine etki eden seçim yasaları ve basına yansıması süreci araştırılmıştır. Bu araştırmanın tercih edilme nedeni 27 Mayıs darbesiyle askeri yönetim liderliğinde yapılan seçimler olmalarıdır. Çalışmada partilerin seçim beyannameleri, mitingleri ve partilerin konuşmaları temel propaganda malzemesi olarak ele alınmış dönemin basınına nasıl yansıdığı değerlendirilmiştir. 27 Mayıs 1960 darbesiyle DP iktidardan alınarak ülke yönetimi ve idaresi subayların eline geçmiştir ve seçimlerin yapılacağı tarihe kadar yargı ve yürütme yetkileri MBK elinde toplanmıştır. Ülkede yeni bir siyasal düzen yaratmak isteyen MBK ilk olarak 1961 Anayasasını hazırlatmış ve bu Anayasa etrafında şekillenen seçim kanunları 1961 ve 1965 seçimleri açısından önem arz etmiş ve seçim kampanyasının yürütülmesine dair kuralları içine almıştır. 13 Ocak 1961 tarihinde siyasi parti faaliyetlerine izin verilmiştir ve MBK yaptığı toplantılarla seçim sürecini denetim altına almak istemiştir. Kardeşlik vurgusu ile başlayan seçim mücadelesi yerini giderek tartışma ortamına bırakmış ve %81, 4 oranında katılımın olduğu 15 Ekim 1961 seçim sonuçlarında oy çoğunun sağlanamamasının ardından ülke koalisyon hükümetleri ile yönetilmiştir. 1965 seçimlerine 1961 seçimlerine kıyasla daha fazla katılmıştır. Bu sebeple fazla partiler arası mücadele daha fazla olmuştur. Seçim propagandaların en çok tartılan konu TİP seçime katılması, toprak reformu, petrol kanunları ve dış politika olmuştur. %71,3 katılım oranın olduğu seçimler AP iktidara gelmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the election propaganda of the political parties participating in the 1961 and 1965 elections in Turkey, the election laws affecting the 1961 and 1965 election process and their reflection on the press were investigated. Therefore choosing this research is that the elections were held under the leadership of the military administration after the May 27 coup. In the study, the election declarations of the parties, their rallies and the speeches of the parties were considered as the main propaganda material and how they were reflected in the press of the period was evaluated. With the coup d'état of May 27, 1960, the DP was taken from power and the management and administration of the country was in the hands of officers and until the date of the elections, the jurisdiction and executive powers were collected in the hands of the MBK. MBK, which wanted to create a new political order in the country, first prepared the 1961 Constitution and the electoral laws shaped around this Constitution were important for the 1961 and 1965 elections and included the rules regarding the conduct of the election campaign. On January 13, 1961, political party activities were allowed and the MBK wanted to control the election process with its meetings. The election struggle, which started with the emphasis on brotherhood and gradually left its place in an environment of discussion, and the country was governed by coalition governments after the majority of votes could not be achieved in the 15 October 1961 election results with 81.4% turnout. It participated in the 1965 elections more than in the 1961 elections. For this reason, the struggle between parties has been more. The most discussed topic of election propaganda has been participation in the TIP election, land reform, oil laws, and foreign policy. Consequently, the AP came to power in the elections with a turnout of 71,3%.