Sıcak yemek üretimi yapan gıda işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetiminin sağlanmasında gıda mühendisinin rolü
The role of the food engineer in ensuring occupational health and safety management in food processes producing hot food
  1. Tez No: 698786
  2. Yazar: RUKEN SÜNGÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVGİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Gıda Mühendisliği, yaşamımız boyunca gerekli olan besin ihtiyacımızın karşılanması için bir organizasyonu düzenleyen, takibini yapan ve sonuç oluşturan, takibini yöneten bir mühendislik dalıdır. Mesleki hayatımızda, toplumun sağlıklı, bir yaşam kalitesine sahip olması açısından, takip ettiğimiz ve meslektaşlarımızın her gün yeni bir ürün ortaya koyduğu canlı bir bilimi ele alan genel bir tanımlamadır. Gıda mühendisliği, insanların kaliteli bir yaşam geçirmesi açısından mühendislik dersleri arasında özellikle matematik ve kimya derslerini kullanarak yeni bir ihtiyaç ürünü meydana getiren meslektir. Mesleki açıdan gıda mühendislerinin çalışma alanları şu şekilde sıralanabilmektedir; her türlü sıcak yemek üretimi, ambalaj sanayi, kimya sanayi, ilaç sanayi, çay sanayi, konserve sanayi vb. hizmet ve endüstri alanının planlanması, projelendirilmesi, kurulumu ve denetiminde yer almaktadırlar, eğitim ve araştırmalara katılmaktadırlar. İstanbul'da faaliyetlerini sürdürmekte olan şirketlerinin birçoğu yemek hizmetlerinde yerinde üretim faaliyeti göstermektedir. İstanbul yüklenmiş olduğu ve sürekli artan nüfusuna bağlı olarak yaşamın daha sağlıklı olabilmesi açısından, mesleki hastalık oluşturmadan verimli çalışmanın devamlılığı için insanların yararlanmış olduğu sıcak yemek üretimi yapan gıda işletmelerinde iş sağlığı ve güvenliği yönetiminin sağlanmasında gıda mühendisinin rolü incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Food Engineering is an engineering branch that organizes, monitors and creates outcomes to meet our nutritional needs throughout our lives. In our professional life, it is a general description that comprises a science that we follow and in which our colleagues creates a different product each day in order to permit the society to have a healthy life quality. It is important that, as an observer who participated in the process of productions of the convenience food and on-site food supplies that make of our lives easier, being the person who guarantees the healthy production of the outcomes by coordinating the communication and enhancing the motivation among the personnel. Working areas of engineers can be listed as hot dish preparation, packaging, chemistry, medicine industry, tea industry, canned food industry and also they can work in planning, Project designing, installation and supervision of services and industries and participate in training and researches. Most of the companies in istanbul perform on-site production for catering services. In this work we are going to analyze the role of engineers in job security management at catering services in order to sustain the effective working conditions and healthy life in Istanbul whose booming population is growing day by day.