Yeme problemi olan veya kilosundan yakınan bireylerin depresyon durumu ve ilişkili değişkenlerin incelenmesi
Investigation of depression status and relatedvariables of individuals that have eatingproblems or individuals complained about theirweight
- Tez No: 698794
- Danışmanlar: DR. PINAR ARSLANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı yeme problemi olan veya kilosundanyakınan bireylerindepresyon durumlarını incelemektir.Araştırmanının örneklemini yeme problemi olan ve kilosundan yakınan 125 katılımcı oluşturmuştur. Kullanılan veri toplama araçları“Sosyodemografik Veri Formu”,“Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ)”ve“İntihar Düşünce Ölçeği (İDÖ)”dir. Araştırmadaki verilerin değerlendirilmesi sonucundadepresyon düzeyi ile yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, gelir düzeyi, sigara kullanımı, alkol kullanımıve çalışma durumu açısından anlamlı fark bulunmamıştır. Depresyon düzeyinin kronik hastalığı bulunan grupta daha yüksek olduğu bulunmuştur. Depresyon ve beden kitle indeksi arasında ilişki bulunmamıştır. Depresyon ve intihar düşünceleri arasındaisepozitif yönde ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of the current study is to examine the depression statusof individuals that have eating problems or individualscomplained about their weight. The sample of the study inculuded 125 participants that haveeating problemsor thatcomplained about their weight. Data was obtained by“ Sociodemographic İnformation Form”“ Beck Depression Scale”and“Suicidal ideation Scale”. As a result of the statistical evaluation the studydatathere was nosignificant difference between depression leveland age, sex, education level, income, smoking cigarette, alcohol useand work status.Depression level higher in participants who has chronic illness. There was nofound any relationship between depression and body mass index. A significant positive correlation was found betweendepression and suicidal behavior.