Intrusion detection system in software definednetworks
Yazılım tanımlı ağlarda saldırı tespit sistemi
- Tez No: 698802
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA YILTAŞ KAPLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bilgisayar ağlarının başlangıcı birkaç bilgisayarın bir hub'a bağlanmasıyla başlamıştır. Daha sonra bu, bilgisayarlar, cep telefonları, akıllı ev aletleri şeklinde milyarlarca bağlı makineye, şimdi de yavaş bir hızla Sanal ve Artırılmış Gerçeklik'e dönmüştür. Geleneksel güvenlik ölçütleriyle bu cihazları güvenli yapmak oldukça büyük bir problemdir. Bu nedenle, bu tezde, Yazılım Tanımlı Ağlar (YTA) üzerinde Saldırı Tespit Sistemi'ni (STS) incelemekteyiz. YTA veri iletim düzlemini kontrol düzleminden ayırmaktadır. YTA'nın bu özelliği kendi altındaki cihazların merkezi kontrolünü sağlamaktadır. Bulgularımız hafif akış-tabanlı bir STS yapmanın olanaklı olduğunun kanıtıdır. Önerilen STS, makine öğrenmesi ve derin öğrenme algoritmaları kullanılarak eğitilmekte ve değerlendirilmektedir. Bazı algoritmalardan toplanan sonuçlar %90'ın üzerinde tespit oranı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The beginning of the computer networks started from a few connected computers using a hub. Later it transformed into billions of interconnected machines in the form computers, smartphones, smart home devices, and now slowing transforming into the Virtual and Augmented Reality. Securing these devices using traditional security measures is a tremendous challenge. Therefore, in this thesis, we explore the IDS (Intrusion Detection System) based on SDN (Software Defined Network). SDN puts a physical separation between the forwarding plane from the control plane. This capability of SDN provides centralized control over its underlying devices. Our findings are evidence of the possibility to build a lightweight flowbased IDS. The proposed IDS is trained and evaluated using the machine learning, and the deep learning algorithms. The collected results from some algorithms show a detection rate above 90%.