Glycerol acetylation using different heterogeneous catalysts
Farklı heterojen katalizörler kullanılarak gliserol asetilasyonu
  1. Tez No: 698801
  2. Yazar: ESRA YILMAZ MERTSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYDA ATALAY, DOÇ. DR. EMİNE SERT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Son yıllarda üretimi hızlanan ve önemini korumaya devam eden biyodizelin en verimli üretim şekli transesterifikasyon reaksiyonudur ve transesterifikasyon reaksiyonu sonucunda büyük miktarlarda gliserol açığa çıkmaktadır. Açığa çıkan bu gliserolün değerlendirilmesi, katma değeri yüksek kimyasallara dönüştürülebilmesi ve bu proseslerin çevre dostu, ekonomik ve sürdürülebilir olması çok önemlidir. Bu tez kapsamında gliserolden asetik asitle asetilasyon reaksiyonu ile gliserin triasetatın (triasetin) üretimi incelenmiştir. Triasetin üretimi için uygun katalizör sentezi, karakterizasyonu ve asetilasyon reaksiyonu için proses şartlarının belirlenmesi, kinetik ve parametrik çalışma adımları tezin ana hatlarını oluşturmuştur. Sentezlenen farklı heterojen katalizörler kullanılarak literatürde yer alan yüksek katalizör yüklemesi veya molar oran kullanımı gibi dezavantaj teşkil eden reaksiyon koşulları yerine düşük reaksiyon koşullarında yüksek triasetin seçimliliği ve gliserol dönüşümü hedeflenmiştir
Özet (Çeviri)
Transesterification reaction is the most efficient method for the production of biodiesel, whose production has accelerated in recent years and continues to maintain its importance, and large amounts of glycerol are released as a result of the transesterification reaction. It is very important the evaluation of huge amount of released glycerol. Glycerol can be converted into value added chemicals by different reaction pathways, and these processes are environmentally friendly, economical and sustainable. In this thesis, the production of glycerin triacetate (triacetin) from glycerol by acetylation reaction with acetic acid was investigated. The main parts of the thesis were the synthesis, characterization of hybrid materials and the determination of process conditions, kinetic and parametric study for triacetin synthesis. By using different synthesized heterogeneous catalysts, it was aimed to obtain high triacetin selectivity and glycerol conversion at relatively milder reaction conditions, instead of the high reaction conditions, such as high catalyst loading (CL) molar ratio (MR) in the literature.