Numerical investigation of solar assisted thermal energy storage systems
Güneş destekli ısıl enerji depolama sistemlerinin sayısal incelenmesi
  1. Tez No: 698823
  2. Yazar: ERSİN ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF EZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Termodinamik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Güneş enerjisinin düzensiz doğal yapısından ve enerjinin anlık arz ve talep dengesindeki uyumsuzlukları nedeniyle bir binanın ısıtılması gibi güneş enerjisi uygulamalarında güneş enerjisi verimli veya devamlı bir şekilde kullanılamayabilmektedir. Yaygın bir yaklaşım olarak, mevcut güneş enerjisini bol olduğunda depolamak ve daha sonra güneş destekli uygulamaları sürdürülebilir bir şekilde çalıştırmak için kullanmak mümkündür. Isıl enerji depolama (IED) uygulamaları güneş enerjisinin sürdürülebilirliğini sağlamak için can alıcı çözümler sunar. Bu tez çalışması, dolgulu yataklı duyulur ve gizli ısı IED tanklarının performans indikatörlerinin çeşitli çalışma ve dizayn parametreleri için sayısal olarak değerlendirilmesine odaklanmaktadır. Düz plakalı güneş kolektörü, IED tankı ve ısı pompası içeren zamana bağlı matematiksel model IED sistemlerinin ısı transferi olgularını değişken gerçek hava koşulları altında İzmir ili, Türkiye için ısıtma ihtiyacının oluştuğu aylarda elde edebilme amacıyla geliştirilmiştir. Kapsamlı bir inceleme gerçekleştirebilmek için IED tanklarının sadece ısı transferi karakteristikleri değil ayrıca ikinci yasa yönü de incelenmiştir. Isıtma sezonu ayları (Kasım, Aralık, Ocak, Şubat) için entegre IED sistemlerinin optimum dizayn parametreleri ve çalışma koşulları önerilmiştir. Sonuç olarak ısı transferi akışkanının kütlesel debisinin artması ve depolama malzemesi çapının azalması ile birlikte sistem indikatörlerinde iyileşme gözlemlenmiştir. Ayrıca, karşılaştırmalı sonuçlar göstermiştir ki ısı pompasına entegre edilmiş iyi tasarlanmış bir IED tankı sayesinde hava kaynaklı ısı pompası ile karşılaştırıldığında %48 daha yüksek COP değeri ve %30 daha az enerji tüketimi elde edilebildiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the intermittent nature of solar energy and the mismatch between the instantaneous demand and supply, solar energy could not be used effectively or continuously in solar-assisted applications such as heating a building. As a common approach, it is possible to store the available solar energy when it is abundant and use it later to operate solar-assisted applications sustainably. Thermal energy storage (TES) applications provide critical solutions for ensuring the sustainability of solar energy. This dissertation focuses on numerically evaluating the performance indicators of the sensible and latent heat packed-bed TES tanks under various working and design parameters. An in-house transient mathematical model is developed, which consists of a flat plate solar collector, TES tank, and heat pump to simulate the TES systems' heat transfer phenomena under variable weather conditions for the heating season months of Izmir City, Turkey. The heat transfer characteristics and the second law aspect of the TES tank are examined to provide a thorough understanding. The integrated TES systems' optimum design parameters and working conditions are proposed for heating season months (November, December, January, and February). Consequently, it is observed that increasing the mass flow rate of the heat transfer fluid and decreasing storage material diameter enhances system indicators. Moreover, comparative results reveal that a well-designed TES tank integrated with a heat pump unit could have up to 48% higher COP values and provide 30% less energy consumption when it is compared with the traditional air-source heat pump.