Yapay sinir ağları ile tek boyutlu kesme probleminin çözümü üzerine
On the solution of one-dimensional cutting problem with artificial neural networks
  1. Tez No: 698827
  2. Yazar: TUGAY İLHAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ARİF GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada yapay sinir ağları yardımı ile tek boyutlu kesme problemlerinin çözümünü gerçeklemek üzerine bir çalışma yapılmaktadır. Polinomiyal zamanda kesin bir çözüm yöntemi bulunmayan ve sezgisel yöntemlerle çözülmeye çalışılan NP-Zor sınıfında olan problemler arasında yer almaktadır. Bu nedenle bu problemlerde optimal sonuca ulaşmak oldukça büyük önem taşımaktadır. Çalışmada ilk olarak yapay zekâ ve yapay sinir ağları hakkında bilgi verilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda tek boyutlu kesme problemlerine nasıl uyarlandığı, ağın daha iyi öğrenme sağlanması için problemdeki eşyalara eklenen ek özelliklerden bahsedilmiş ve çözümün nasıl gerçekleştirildiği detaylı şekilde anlatılmıştır. Son olarak yapay sinir ağının ürettiği çözüm iyileştirilmeye çalışılmıştır. Çözümler optimal çözüme ortalama yüzde 78 oranında yaklaşmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a study is carried out to realize the solution of one-dimensional cutting problems with the help of artificial neural networks. It is among these problems, which are in the np-hard class, which do not have a definite solution method and are tried to be solved by intuitive methods. For this reason, it is very important to reach the optimal result in these problems. In the study, firstly, information about artificial intelligence and artificial neural networks is given. In line with this information, how it is adapted to one-dimensional cutting problems, additional features added to the items in the problem for better learning of the network, and how the solution is realized are explained in detail. Finally, the solution produced by the artificial neural network has been tried to be improved. The solutions approached the optimal solution by an average of 78 percent.