Medya planlaması ve reklam etkinliğinin ölçülmesinde istatistiksel yöntemlerin kullanılması ve uygulaması
Using and application of statistical methods in media planning and measuring advertising efficiency
- Tez No: 698826
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MERT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Medya planlaması verilmek istenen mesajların belirlenen hedef kitleye en etkili şekilde ulaştırılması için yürütülen çalışmalardır. Medya planlama süreci mal ve hizmetin üretiminden başlayarak tüketicilere ulaştırılmasına kadar devam etmekte ve daha sonra geri bildirim yöntemi ile yeniden üretim aşamasına dönmektedir. Çağdaş pazarlama uygulamasının temel faaliyetlerinden biri olan reklamlar da medya planlaması sürecinde tüketiciye ulaşmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Reklamların tüketicilere etkili şekilde ulaştırılabilmesi için reklam mesajlarının tüketicilere doğru zamanda ve doğru yerde yayınlanması gerekmektedir. Bu ise reklam etkinliğinin ölçülmesi ile mümkündür. Reklam etkinliği reklam mesajlarının farklı medya araçları içinden en uygun olanını tercih ederek belirlenen hedef kitleye en uygun maliyetle ulaştırılmasıdır. Reklam etkinliğinin ölçülmesi ise yapılan reklam planlamasında belirlenen hedeflere ulaşılıp ulaşılmadığının ya da söz konusu hedeflere ne oranda ulaşıldığının araştırılması sürecidir. Bu çalışma da medya planlaması ve reklam etkinliğinin ölçülmesinde istatistiksel yöntemlerin kullanılması ve uygulaması konusunu ele almaktadır. Uygulamada çoklu doğrusal regresyon yönteminden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonunda, kurulan anlamlı model ile birlikte; reklam veren, ülke, marka ve medya türüne bağlı olarak, bütçesine göre ne kadar etkileşim elde edebileceğini tahmin edilebilecektir.
Özet (Çeviri)
Media planning is the work carried out to deliver the desired messages to the target audience in the most effective way. The media planning process continues from the production of goods and services to the delivery of them to consumers and then returns to the reproduction stage with the feedback method. Advertisements, one of the main activities of contemporary marketing practice, are one of the most effective methods of reaching the consumer in the media planning process. Advertising messages should be broadcast to consumers at the right time and in the right place in order to deliver the ads to consumers effectively. This is possible by measuring advertising effectiveness. Advertising effectiveness is the delivery of advertising messages to the target audience at the most affordable cost by choosing the most appropriate one among different media tools. The measurement of advertising effectiveness is the process of investigating whether the targets specified in the advertising planning have been achieved or to what extent the said targets have been achieved. This study deals with the use and application of statistical methods in media planning and measurement of advertising effectiveness. Multiple lineer regression method was used in this resarch. At the end of the research, with the effective model, the advertiser will be able to estimate how much engagemenet they can get based on their budget, depending on the country, brand and media type.