Silahla yaralanmalarda acil servis hemşirelerinin tanı ve müdahale konusunda bilgi düzeylerinin ölçülmesi
Measuring the level of knowledge of emergency nurses about diagnosis and intervention in gun injuries
  1. Tez No: 698854
  2. Yazar: SEDA HALICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Hemşirelik, Forensic Medicine, Nursing
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Adli Hemşirelik
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Hastanelerdeki acil servislerde çalışan sağlık çalışanları bulgu ve delillerle ilk temasa bulunan kişilerdir. Acil servis birimlerinde çalışan sağlık personeli ilk olarak hastanın yaşamsal fonksiyonlarını kontrol etmeli ve uygun tedavisini yapıp hastanın stabilitesi sağlandıktan sonrasında en hızlı ve en doğru şekilde bulguların değerlendirilmesi ve toplanması gerekmektedir. Olayın ve hastanın aciliyetinden dolayı eksik değerlendirmeler, bulguların toplanmasında unutulan hususlar olmamasıdır. Bu çalışma acil servislerde çalışan sağlık bakım profesyonellerinden olan hemşirelerin silahla yaralanma olaylarında adli vakaya yaklaşımlarında bilgi düzeylerinin ölçülmesi üzerine tanımlayıcı desende hazırlanmıştır. Araştırmanın örneklemi olarak sınırlılık belirtilmemiş acil serviste çalışıyor olmak yeterli kılınmıştır ve en az 80 kişi olarak planlanmış ve 94 kişi çalışmaya katılım göstermiştir. Verilerin değerlendirilmesi oran, ortalama(x) ve standart sapma (SD) istatiksel hesaplanması yapılmıştır. Araştırmada hemşirelerin çoğu silahla yaralanmalarda kullanılan silaha ait tanımlayıcı özelliklerinde, oluşan yaranın nasıl ve ne şekilde hangi alet ile yapıldığı ve adli vaka prosedürüne ilişkin kanıtın toplanması, saklanması, özelliklede adli vaka ya müdahaledeki farkındalıkları ölçülmüştür. Buralarda alanında eğitim almış adli hemşirelerin olmasının yapılacak müdahalelerin hızlı ve etkin şekilde yapılmasına katkı sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Healthcare workers working in emergency departments in hospitals are the first to come into contact with findings and evidence. The health personnel working in the emergency service units should first check the vital functions of the patient and after the patient is stabilized, after the patient is stabilized, the findings should be evaluated and collected in the fastest and most accurate way. The study was prepared in a descriptive design on measuring the knowledge level of nurses, who are health care professionals working in services, in their approach to forensic cases in cases of gun injury. As the sample of the study, no limitations were specified, working in the emergency department was sufficient, and it was planned as at least 80 people and 94 people participated in the study. Evaluation of the data, ratio, mean(x) and standard deviation (SD) statistical calculations were made. In the study, the awareness of the nurses about the descriptive features of the weapon used in most of the gun injuries, how and how the wound was made, with which tool and forensic case procedure, collection and storage of evidence, especially in forensic case or intervention were measured. and it has been concluded that it will contribute to its effective implementation.