Okul yöneticilerinin mesleki kişilik tipleri ile mesleki doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi - Ümraniye örneği
Evaluation of the relationship between professional personality types and levels of professional satisfaction of school administrators - the example of Ümraniye
- Tez No: 698855
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı okul yöneticilerinin mesleki kişilik tipleri ile mesleki doyumları arasındaki ilişkiyi, okul yöneticilerinin mesleki kişilik tiplerinin ve mesleki doyumlarının cinsiyet, meslekteki hizmet süresi ve medeni hal değişkenleri açısından incelenmesidir. 200 okul yöneticisi ile yürütülen bu çalışmada mesleki kişilik tiplerinden sosyal ve gerçekçi kişilik tipleri ile mesleki doyum arasında ilişki tespit edilmiştir. Okul yöneticilerinin mesleki kişilik tipleri; cinsiyet, meslekteki hizmet süresi ve medeni durumları açısından farklılık gösterirken, okul yöneticilerinin mesleki doyum düzeylerinde sosyo-demografik özelliklerden cinsiyet, meslekteki hizmet süresi ve medeni duruma göre anlamlı bir farklılık tespit edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between the professional personality types of school administrators and their professional satisfaction, and the professional personality types and professional satisfaction of school administrators in terms of gender, length of service in the profession and marital status variables. In this study conducted with 200 school administrators, a relationship between professional personality types, social and realistic personality types, and professional satisfaction was found. While the professional personality types of school administrators differ in terms of gender, length of service in the profession and marital status, no significant difference was found in the professional satisfaction levels of school principals according to gender, length of service in the profession and marital status.