Akıllı televizyonlarda etkileşim yöntemlerinin kullanılabilirlik değerlendirmesi
Usability evaluation of interaction methods in smart television systems
- Tez No: 698853
- Danışmanlar: PROF. DR. NAKİFE YASEMİN TOPALOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışması kapsamında akıllı televizyon etkileşim yöntemi olan mobil uzaktan kumanda kullanılabilirliği göz izleme yöntemi ile değerlendirilmiştir. Teknolojik gelişmeler sonucunda“akıllı”özellik kazanan televizyonlar kullanıcısına; televizyon izleme deneyiminin yanısıra internete bağlanabilme özelliği sunmaktadır. Bu sayede bir bilgisayarda çalıştırılabilen uygulamaların pek çoğu akıllı televizyonlarda kullanılabilmektedir. Ancak geleneksel televizyonlarda kullanılan uzaktan kumanda ile etkileşim, akıllı televizyonlarda kullanılabilirlik problemini ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda bir mobil uzaktan kumanda uygulaması göz izleme yöntemi, sesli düşünme ve anket yöntemi ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda uygulamanın sahip olduğu kullanılabilirlik sorunları dikkate alınarak mobil uzaktan kumanda uygulaması için farklı bir arayüz geliştirilmiştir. Tasarım olarak önerilen bu sistemin kullanılabilirliği de göz izleme yöntemiyle değerlendirilmiştir. Rekabetçi kullanılabilirlik testleri yapılarak ilk sistemin sonuçları geliştirilen sistem ile karşılaştırılmıştır. Karşılaştırma sonuçları, geliştirilen sistemin tasarımının; ilk duraklamaya kadar geçen süre, ilgi alanında duraklama yapan katılımcıların yüzdesi ve duraklama süresi ölçütlerine göre daha kullanılabilir olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the context of this thesis study, mobile remote control usability, which is a smart television interaction method, was evaluated with eye tracking method. As a result of the technological developments, the televisions that have gained“smart”feature; In addition to the television viewing experience, it offers the ability to connect to the Internet. In this way, many of the applications that can be run on a computer can be used on smart televisions. However, interaction with the remote control used in traditional televisions raises the problem of usability in smart televisions. In this context, a mobile remote control application was evaluated by eye tracking method, thinking aloud and questionnaire method. As a result of the evaluation, a different interface was developed for the mobile remote control application, taking into account the usability problems of the application. The usability of this system, which was proposed as a design, was also evaluated by eye tracking method. Competitive usability tests were carried out and the results of the first system were compared with the developed system. The comparison results show that the design of the developed system; time to first pause, percentage of participants pausing in the area of interest, and duration of pause show that it is more usable.