Kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin marka bileşenleri üzerindeki etkileri
Effects of corporate social responsibility activities on brand components
- Tez No: 698857
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE ŞAHİN DÖLARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Gün geçtikçe markanın önemi işletmeler açısında artmaktadır. Bu bağlamda işletmeler pazarlama stratejilerini bu yöne çekme eğilimi göstermektedir. Kurumsal sosyal sorumluluk kavramı da işletmelerin toplum normlarına ve çevreye duyarlı bir pazarlama stratejisi iyileştirmede yardımcı olmaktadır. Bu kavram işletme iç ve dış örgütlerince uygulandığında farklı yönde kazanımlar elde edilmiş olmaktadır. Bu çalışmaya da konu olan markanın değeri ve tüketicilerin marka sadakati değerleri buna örnek verilebilir. Bu gönüllülük hareketleri sonucunda marka değeri ve marka sadakat kavramı olumlu yönde etkilenmiş olduğu gözlemlenmiştir. Artan marka sadakati işletmelerin pazarlama faaliyetlerine harcadıkları bütçeyi düşürmekle kalmayıp marka değerini de arttırdığı çalışmalarca gösterilmiştir. Tüketiciler gün içerisinde birçok markaya maruz kaldıkları ve rakip markalardan ayrılmak, pazarda kalabilmek için gerekli hale gelmiştir. Bu bağlamda kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin etkisi çalışmada anlatılmıştır. Çalışmada kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerinin marka sadakati ve marka değeri oluşumu üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın anakitlesi Ankara ilinde yaşayan 18 yaş üstü nihai ürün kullanıcısı olan tüketiciler olarak belirlenmiştir. Kolayda örnekleme yöntemi kullanılan bu çalışmada, Google form üzerinden hazırlanan anket, katılımcılara Mail, WhatsApp, Instagram ve Twitter üzerinden ulaştırılmıştır. Araştırma amacı doğrultusunda oluşturulan hipotezler 431 katılımcının cevaplarından oluşan veri setinin IBM SPSS Statistics 20.0 paket programı ile regresyon analizleri yapılarak test edilmiştir. Çalışmanın sonucunda; değer oluşumunun temel belirleyicilerinden olan marka sadakatinin, baskın etkilerinin yanı sıra kurumsal sosyal sorumluluk faaliyetlerine ilişkin algıların marka değeri oluşumuna da etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of brand is increasing day by day in regards to businesses. In this context, businesses tend to take their marketing strategies in this direction. The concept of corporate social responsibility also helps businesses to enhance a marketing strategy that is aware towards social norms and environment. When this concept is applied by the internal and external organizations of business, ıt has been acquired gains in different directions. The value of the brand and brand loyalty values of consumers which are also the subject of this study can be exemplified to this. As a result of these volunteer actions, it was observed that concept of brand value and brand loyalty were positively affected. Studies were shown that increasing brand loyalty not only reduces the budget spent by businesses on marketing activities, but also increases brand value. Since consumers are exposed to many brands during the day, it has become a requirement to separate from competitor brands in order to stay in the market. In this context, the effect of corporate social responsibility activities is explained in the study. In the study, it is aimed to evaluate the effects of corporate social responsibility activities on brand loyalty and brand value formation. The main mass of the study was determined as consumers who are final product users over the age of 18 living in Ankara. In this study, in which convenience sampling method was used, the questionnaire prepared through Google form was sent to the participants via E-mail, WhatsApp, Instagram and Twitter. The data obtained from 431 responder were tested with regression analysis by using IBM SPSS 20.0 statistical package program. In consequence of the study, it was concluded that besides the dominant effect of brand loyalty which is one of the main determinants of value formation, perceptions on corporate social responsibility activities are also effective in the formation of brand value.