Sosyal medya temelinde suskunluk sarmalı kuramının LGBTİ+ kavramı üzerinden incelenmesi
Examination of the reticence spiral theory on the basis of social media though the concept of LGBTI+
  1. Tez No: 698863
  2. Yazar: MELİKE AYYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜVEN ÖZDOYRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Medya ve Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Enformasyon teknolojilerinin hızla gelişmesiyle sosyal medya, insan yaşamı için önemli bir araç haline gelmiştir. Sosyal medyadaki sanal ortam sayesinde bireyler gerçek hayatlarının yanı sıra bu ortamda yeni sanal kimlikler oluşturmuşlardır. Sosyal medyanın açtığı bu sanal kapı kişilere tamamen ifade etme özgürlüğü tanımış gibi görünse de bazı araştırmalar bu durumun daima geçerli olmadığı görüşündedir. Bu bağlamda bakıldığında reel yaşamlarında ayrımcılığa ve nefret söylemine maruz bırakılan LGBTİ+ bireyler araştırmanın öznesini oluşturmaktadır. Bu araştırmada, gerçek hayatlarında ayrımcılığa ve nefret söylemlerine maruz bırakılan LGBTİ+ bireylerin sosyal medyada suskunluk sarmalına dahil olup olmadıkları incelenecektir. Suskunluk sarmalı kuramı Alman siyaset bilimci Elisabeth Noelle-Neumann tarafından geliştirilen suskunluk sarmalı kuramına göre düşünceleri veya fikirleri kamuoyu tarafından genel geçer olduğunu düşünen bireyler, düşüncelerini ifade etmekten çekinmezken, azınlıkta olduğunu düşünen bireyler kamuoyu tarafından kabul görebilmek adına ya fikirlerini o yönde değiştirmekte ya da ifade etmek yerine suskunluk sarmalına girmektedirler. Tez üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümünde suskunluk sarmalının ilk görüldüğü yer olan geleneksel medya ile başlayarak günümüz sosyal medya platformlarının özelliklerinden ve durumunda bahsedilmiştir. İkinci bölümde suskunluk sarmalı kuramının içeriğinden bahsedilerek toplumsal cinsiyet ve LGBTİ+ meselesine girilmiş, sosyal medya ve LGBTİ+ bireylerden bahsedilmiştir. Son bölümde niteliksel araştırma yapılarak veriler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of Information Technologies, social media has become an important tool for human life. Thanks to the virtual environment in social media, individuals have created new virtual identities in this environment as well as their real lives. Although this virtual door opened by social media seems to give people complete freedom of expression, some research believes that this is not always the case. In this context, LGBTI+ individuals who have been subjected to discrimination and hate speech in their real lives constitute the subject of the research. This study will examine whether LGBTI+ individuals who have been subjected to discrimination and hate speech in their real lives are involved in a spiral of reticence on social media. The German political scientist Elisabeth Noelle theory of the spiral of silence-Neumann developed by according to the theory of spiral of silence, individuals who think that are generally accepted by the public thoughts or ideas, feel free to express their thoughts, when individuals are in the minority who think that that is accepted by the community in order to see or changing or expressing their ideas in that direction, instead of a spiral of silence that you get into. The thesis consists of three parts. In the first part, the characteristics and condition of today's social media platforms are mentioned, starting with traditional media, where the spiral of reticence was first seen. In the second chapter, the content of the reticence spiral theory is discussed and the issue of gender and LGBTI+ is discussed, social media and LGBTI+ individuals are mentioned. In the last section, qualitative research was carried out and the data was examined comparatively.