The effect of supply chain management (SCM) processes on competitive advantage (CA) and organizational performance (OP)
Tedarik zinciri yönetimi süreçlerinin rekabet avantajı ve organizasyonel performans üzerine etkileri
  1. Tez No: 698864
  2. Yazar: BARAN ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN URAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüz iş dünyasında, organizasyonlar, rekabet avantajı yaratmak ve iş performanslarını iyileştirmek için kritik noktanın, süreçlerini iyileştirmek olduğunun farkındadırlar. Tedarik zinciri yönetimi, organizasyonların temel ve kritik süreçlerinin bir araya gelmesi ile oluşmuş süreçler topluluğudur. Etkili tedarik zinciri yönetimi (TZY); rekabetin artık kuruluşlar arasında değil, tedarik zincirleri arasında olması nedeniyle, rekabet avantajını güvence altına almanın ve kurumsal performansı iyileştirmenin anahtarı haline gelmiştir. Bu çalışma, TZY uygulamasının beş boyutunu (stratejik tedarikçi ortaklığı, müşteri ilişkisi, bilgi paylaşımı düzeyi, bilgi paylaşımı kalitesi ve erteleme) kavramsallaştırır, geliştirir ve TZY uygulamaları ile rekabet avantajı ve kurumsal performans arasındaki ilişkileri test eder. Çalışmanın verileri, farklı kuruluşlardan toplanmış ve önerilen ilişkiler test edilmiştir. Sonuçlar, gelişmiş TZY uygulamalarının gelişmiş rekabet avantajına ve gelişmiş kurumsal performansa yol açabileceğini göstermektedir. Ayrıca, rekabet avantajı, kurumsal performans üzerinde doğrudan ve olumlu bir etkiye sahiptir. Sonuçlar, daha yüksek SCM uygulamalarının gelişmiş rekabet avantajına ve gelişmiş kurumsal performansa yol açabileceğini göstermektedir. Elde edilen sonuçlar; gelişmiş SCM uygulamalarının, gelişmiş rekabet avantajına ve gelişmiş kurumsal performansa ulaşmanın anahtarı olduğunu göstermektedir. Paralel olarak, rekabet avantajının, örgütsel performans üzerinde olumlu ve doğrudan etkiye sahip olduğu inancı da ulaşılan sonuçlar ile desteklenmiştir. Bu bilgilerden hareketle, etkili tedarik zinciri yönetiminin önemini vurgulayan bu araştırma sonuçlarının, gerek iş dünyası gerekse akademik dünya için değer taşıdığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In today's business world, organizations are aware that the critical point to create competitive advantage and improve their business performance is to improve their core processes. Supply chain management is a collection of processes formed by the combination of core and critical processes of organizations. It is an accepted fact that competition is between supply chains of organizations rather than organizations. Therefore effectual supply chain management (SCM) has become a key to improve organizational performance (OP) and secure competitive advantage (CA). This study conceptualizes and develops five dimensions of SCM (strategic supplier partnership, customer relationship, level of information sharing, quality of information sharing, and postponement) and tests the relationships among SCM processes, organizational performance and competitive advantage. Data for the study were obtained from diffrent type companies in Turkey and the relationships suggested in the framework were tested. The results show that advanced SCM applications are the key to achieving enhanced competitive advantage and enhanced enterprise performance. In parallel, the belief that competitive advantage has a positive and direct effect on organizational performance was also supported by the results. Based on this information, it can be said that these research results, which emphasize the importance of effective SCM, have value for both the business world and the academic world.