Aleksitimi ile narsistik kişilik ve psikoterapi hakkındaki düşünceler arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationship between alexithymia, narcissistic personality and thoughts about psychotherapy
  1. Tez No: 698873
  2. Yazar: BUSE DURMAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM AKCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada aleksitimi ile narsistik kişilik ve psikoterapi hakkındaki düşünceler arasındaki ilişki araştırılmıştır. Aleksitimi ve narsistik kişilik bozukluğu arasındaki ilişki ve bu bozukluklara sahip bireylerin psikoterapi hakkındaki düşüncelerini saptamak amaçlanmıştır. Evreni temsil eden bireyler arasından gönüllülük esası göz önünde bulundurularak kolayda örnekleme yöntemi ile 260 kadın, 140 erkek olmak üzere 18-65 yaşarası 400 katılımcıya ulaşılmıştır. Demografik bilgi formu, aleksitimiyi ölçmek için Toronto Aleksitimi Ölçeği, narsistikkişiliği ölçmek için Patolojik Narsisizm Envanteri ve psikoterapi hakkındaki düşünceleri ölçmek için de Psikoterapi Hakkındaki Düşünceler Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonuçlarını değerlendirmek için SPSS 25 programı kullanılmıştır. Verilerin analizinde t test, ANOVA, regresyon ve korelasyon analizleri uygulanmıştır. Aleksitimi, narsistik kişilik ve psikoterapi hakkında düşünceler arasında pozitif yönde ilişki olduğu görülmüştür. Aleksitimi ve narsistik kişilik değişkenlerinin, psikoterapi hakkında düşüncelerin ve ayrıca imaj sorunu (psikolojik yardım aldığı için negatif değerlendirilme korkusu), terapistin tepkisi (terapistin nasıl tepki vereceğine ilişkin korkular), zorlanma sorunu (düşünmeyi ve yapmayı istemediği şeyler için zorlanmak) alt boyutlarının önemli birer yordayıcısı olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between alexithymia, narcissistic personality and thoughts about psychotherapy was investigated. It is aimed to determine the relationship between alexithymia and narcissistic personality disorder and the thoughtsof individuals with these disorders about psychotherapy. 400 people between the ages of 18-65 including 260 women / 140 men were included in the study by taking into account the principle of voluntariness among the individuals representing the universe, with the convenience sampling method. Demographic Information Form, The Toronto Alexithymia Scale, Pathological Narcissism Inventory and The Thoughts About Psychotherapy Scale were used as data collecting tools. Datawere analyzed using t test, ANOVA, regression and correlation. It has been observed that there is a positive relationship between alexithymia, narcissistic personality and thoughts about psychotherapy. Alexithymia and narcissistic personality variables were found to be important predictors of thoughts about psychotherapy, as well as sub-dimensions of image problem (fear of being negatively evaluated for receiving psychological help), therapist's reaction (fears about how the therapist will react), and difficulty problem (being forced to think and do things one doesn't want to do).