Toplumda şiddete yönelik tutumların aleksitimi düzeyi ve narsisistik kişilik özellikleri ile ilişkisi
Relationship of attitudes towards violence in society with alexithymia level and narscissistic personality traits
- Tez No: 805971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Çalışmanın temel amacı, toplumlarda şiddete yönelik tutumların aleksitimi düzeyi ve narsisistik kişilik özellikleri ile ilişkisini incelemektir. Narsisistik kişilik özellikleri görüldükçe ortaya çıkan şiddet eğilimi ve aleksitimi düzeyi yani duyguları tanımlarken ya da açıklarken yetersiz olmak kavramı incelenmiştir. Yapılan araştırmada şiddetin birçok biçimi bulunmaktadır. Fiziksel, ekonomik, cinsel ve psikolojik şiddet, şiddetin biçimleridir. Araştırmaya Türkiye'nin farklı illerinden olmak üzere 407 kişi katılım göstermiştir. Araştırma kapsamında Demografik bilgi formu, Şiddete Yönelik Tutumlar Ölçeği, Narsisistik Kişilik Envanteri, Toronto Aleksitimi Ölçeği uygulanmıştır. Bu araştırmanın modelini ilişkisel tarama modeli oluşturmaktadır. Verilerin analizi SPSS 24.0 programı kullanılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında tartışmanın gerçekleşmesi amaçlanmıştır. Yapılan araştırmada Narsisistik kişilik envanteri puan ortalamaları neticesinde ulaşılan sonuçlardan bazıları şiddet, kontrol, istismar, duygu tanıma, duyguları belirtmede güçlük, dışa dönük düşünme, üstünlük, teşhircilik, otorite, sömürücülük, hak iddia etme, öz yeterlilik puanı yaşa göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Yapılan araştırmalarda; Şiddete yönelik tutumlar ölçeği puanları arasında şiddet, kontrol, istismar, duygu, aşırı dışa dönük düşünme, üstünlük, teşhircilik, otorite, hak iddia etme, sömürücülük, yeterlilik puanı eğitim durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir. Yapılan araştırmada; Toronto Aleksitimi Ölçeği puanları arasında şiddet, kontrol, istismar, duygu tanıma, duyguları belirtmede güçlük, öz yeterlilik puanı gelir durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between attitudes towards violence in societies and the level of alexithymia, as well as traits of narcissistic personality. As narcissistic personality traits are observed, there is an emerging tendency towards violence and increasing level of alexithymia, which is the concept of being inadequate in defining or explaining emotions. The study examines this. There are many forms of violence in the research. Physical, economic, sexual and psychological violence are some forms of violence. Total of 407 people from different provinces of Turkey participated in this research. Within the scope of the research, Demographic Information Form, Attitudes Towards Violence Scale, Narcissistic Personality Inventory, and Toronto Alexithymia Scale were applied. The model of this research is the relational screening model. Data analysis SPSS 24.0 program has been used. It is aimed to make the discussion in light of the findings. In the research, some of the results obtained as a result of the Narcissistic personality inventory score averages; violence, control, abuse, emotion recognition, difficulty in expressing emotions, extroverted thinking, superiority, exhibitionism, authority, exploitation, right claiming and self-efficacy scores show statistically significant differences depending on age. In the research, violence, control, abuse, emotion, extreme extroversion, superiority, exhibitionism, authority, right claiming, exploitation and adequacy scores show statistically significant differences depending on education level. Again in the research, within the Toronto Alexithymia Scale scores, violence, control, abuse, emotion recognition, difficulty in expressing emotions, and self-efficacy scores show statistically significant differences depending on income level.