Hükümet harcamaları ve hükümet borçlarının istihdam üzerindeki etkisi: OECD ülkeleri üzerine bir çalışma
The effect of government expenditures and government debts on employment: A study on OECD countries
  1. Tez No: 698874
  2. Yazar: AYŞE NUR GÖY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET EMRE ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tez çalışmasında hükümet harcamaları ve hükümet borçlarının istidam üzerindeki etkisinin, OECD ülkeleri üzerine analizi yapılmıştır. Çalışma 3 bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde hükümet harcamalarının genel tanımı, sınıflandırılması, artış nedenleri ve buna dair görüşler, hükümet harcamaları etkileri nelerdir bunlara dair teorik açıklamalar yapılacaktır. İkinci bölümde ise hükümet borçlarının tanımı, nedenleri ve çeşitleri ve hükümet borçlanmasının etkileri hakkında bilgiler verilecektir. Üçüncü bölümde ise seçilmiş OECD ülkelerinin Dünya Bankası ve OECD veri tabanlarından elde edilen 1995-2017 yıllarına ait hükümet harcamaları, hükümet borçları, gayrı safi yurt içi hâsıla ve gayrı safi sabit sermaye oluşumlarına ait veriler grafik haline getirilip, yorumlanmıştır. Ayrıca çalışmada ekonometrik analiz olarak Panel Veri Analizi yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, OECD ülkelerinde sabit sermaye oluşumu %1 artırıldığında istihdam %0.08 artmakta, hükümet borçları %1 artırıldığında istihdamı %0.04 azalttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of government expenditures and government debts on employment are analyzed on OECD countries. The study consists of 3 parts. In the first part, the general definition, classification of government expenditures, the reasons for the increase and the related opinions, what are the effects of government expenditures, and theoretical explanations about them will be given. In the second part, information about the definition, causes and types of government debt and the effects of government debt will be given. In the third section, data on government expenditures, government debt, gross domestic product and gross fixed capital formations for the years 1995-2017 obtained from the World Bank and OECD databases of selected OECD countries. They are graphed and interpreted. In addition, Panel Data Analysis was performed as an econometric analysis in the study. As a result of the analysis, it is seen that when fixed capital formation is increased by 1% in OECD countries, employment increases by 0.08%, and when government debt is increased by 1%, it is seen that it decreases employment by 0.04%.