Blockchaın teknolojisi temelli kişisel verilerin işlenmesi uygulaması
Blockchain technology based personal data processing application
  1. Tez No: 698884
  2. Yazar: DERYA ARSLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGE YÜCEL KASAP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Blockchain kavramı ilk 2009 yılında duyulmuş olsa da hakkında daha detaylı bilgiye 2014 yılında ulaşılabilen bir alt yapı teknolojisidir. Bugün gelinen noktada günümüz iş modellerine karşı bir inovasyon olduğu kanıtlanmıştır. Blokchain teknolojisi olanak sağladığı güvenilirlik, şeffaflık ve gizlilik sağlayan alt yapısıyla pek çok farklı alanda firmaların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Bu çalışmada blockchainin temel çalışma prensibi anlatılmış, kullanım alanlarına ve çeşitlerine yer verilmiştir. Çalışmada ek olarak kişinin sağlık, bankacılık vb. pek çok farklı alandaki verilerinin işlenmesinde blockcahin alt yapısı tavsiye edilmiştir. Yapılan araştırmalar sonucunda pek çok farklı alanda avantaj sağladığı görülen blockchainin kullanımın ilerleyen zamanlarda daha yaygınlaşacağı ve önem kazanacağı söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
Although the concept of blockchain was first heard in 2009, it is an infrastructure technology that can be accessed in more detail in 2014. At the point reached today, it has proven to be an innovation against today's business models. Blockchain technology has managed to attract the attention of companies in many different areas with its infrastructure that provides reliability, transparency and confidentiality. In this study, the basic working principle of blockchain is explained, its usage areas and types are given. In addition to the study, the person's health, banking, etc. Blockchain infrastructure has been recommended for processing data in many different fields. As a result of the researches, it can be said that the use of blockchain, which is seen to provide advantages in many different areas, will become more widespread and important in the future..