Tandır'a, ekmek'e, un'a, nefes'e: Mekânın yeniden üretimi ve yoksullukla mücadele bağlamında bir geçim biçimi olarak Muş tandır evleri üzerine saha çalışması
To tandoori, to bread, to flour, to breath: A field study on Muş tandir houses as a livelihood in context of reproduction of the place and struggle against poverty
  1. Tez No: 698885
  2. Yazar: NUPEL AZİZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ TÜFEKÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızda mekân, yoksullukla mücadele ve kadın emeğinin bir sentezi olarak ele alacağımız Tandır evleri, günümüzde birçok il merkezinde ve özellikle en işlek mekânlarda varlığını sürdürmektedir. Tandır evi bir mekân olarak çevresindeki birçok iş yerini olumlu anlamda etkilemekte ve birçok işyeri arasındaki toplumsal ilişkilerin gelişmesine de katkı sunmaktadır. Tandır evinin bu işlevi, özellikle kırdan kente göç eden kadınlar için önemli bir nitelik taşımaktadır, çünkü kadınların geldikleri yerlerde en iyi yaptıkları iş, tandırda ekmek pişirmektedir. Emeklerini tandır evlerinde ekmek pişirerek kullanan kadınlar bu sayede emekleri karşılığında ücretlerini alabilmekte ve yoksullukla mücadele etmenin yerel dinamiğini oluşturmaktadır. Çünkü tandır evleri bir yandan mekânın dönüşümü ve mekânın yeniden üretimini sağlarken öte taraftan da tandır evlerinde çalışan kadınların yoksullukla mücadele etmelerinde önemli bir tampon mekanizma olarak işlev görmektedirler. Mekânın dönüşümü ve yoksullukla mücadelede önemli bir yere sahip olan tandır evlerinin ele alarak analiz ettiğimiz bu çalışmada Muş il merkezinde yer alan tandır evlerinde çalışan kadınlar ana örneklemimizi oluşturacaktır. Soracağımız sorularla birlikte tandır evlerinin kadınların hayatlarına nasıl bir katkı yaptığı, yoksullukla mücadelelerinde nasıl bir yere sahip olduğu ve tandır evlerinin mekânın yeniden üretimine veya dönüşümüne nasıl katkı sağladığı ele alınacaktır. Nitel yöntem ile birlikte yüz yüze görüşme ve mülakat tekniği kullanılacak çalışmamızda elde edilen bulgular sosyolojik bir bakış açısıyla analiz edilecektir.
Özet (Çeviri)
Tandoori houses, which we will address as a synthesis of the construction, fight against poverty and woman's labor in our study, continues its existence in many provincial centers and particularly in the busiest places today. Tandoori house, as a construction, affects many workplaces around it positively and contributes to the development of social relations among many workplaces. This function of tandoori house is especially important for women who migrate from rural to urban areas, because baking bread in tandoori was the best thing they could do at where they came from. Women who use their labor by baking bread in their tandoori homes can thus get their wages in return for their labor and form the local dynamic of fighting poverty. Because tandoori houses, on one hand, provide the transformation and reproduction of the area, on the other hand, they function as an important buffer mechanism for women working in tandoori houses to struggle against poverty. In this study, in which we analyze tandoori houses, which have an important place in the transformation of space and fight against poverty, women working in tandoori houses in the city center of Muş will constitute our main sample. With the questions, we will ask we will discuss how tandoori houses contribute to the lives of women, what place they have in their struggle against poverty, and how tandoori houses contribute to the reproduction or transformation of the space. With the qualitative method, face to face communication and interview technique will be used together, and the findings obtained in our study will be analyzed from a sociological point of view.