Vardiyalı çalışma ve uzun çalışma saatlerinin iş yaşam dengesi ve iş doyumu üzerindeki etkisi: İstanbul'da hastane çalışanları üzerine bir uygulama
The effect of working in shifts and working overtime on the balance of business and personal life and job satisfaction: Implementation on healthcare professionals in a hospital located in İstanbul
- Tez No: 698904
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAKAN İŞÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
2020 yılı başında yaşanan ve devam eden pandemi dönemi ile beraber hastane çalışanları uzun saatler ve vardiyalı çalışmaya devam etmişlerdir. Bu süreçte iş yaşam dengesi kurup iş doyumu sağlamaları giderek daha zor hale gelmiştir. Bu çalışma özellikle pandemi döneminde uzun saatler çalışan sağlık çalışanlarının yaşadıkları iş doyumu ve iş yaşam dengesine vurgu yapmayı planlanmaktadır. Bu probleme bağlı olarak araştırmanın amacı; uzun saatler ve vardiyalı çalışmanın yarattığı etkileri iş doyumu ve iş yaşam dengesi üzerinden incelemektir. Araştırmada, vardiyalı ve uzun çalışma saatlerinin hastane çalışanları üzerindeki iş yaşam ve iş doyumu üzerindeki etkisini ölçmek için nicel araştırma yöntemi olarak iş yaşam dengesi ölçeği ve iş doyumu ölçeği kullanılmıştır. İstanbul ilinin Şişli ve Zeytinburnu ilçelerinde araştırma gerçekleştirilmiştir. Toplam 256 sağlık çalışanı üzerinde 2020 yılının ikinci yarısında yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 25.0 paket programlarından yararlanılarak analiz edilmiştir Araştırma sonucuna göre, mesai süresi arttıkça iş yaşam dengesinin bozulduğu, cinsiyetler arasında iş doyum ve iş yaşam dengelerinin farklı olduğu bulunmuştur. Çalışma yılının artışıyla beraber iş yaşam denge puanlarının arttığı ve iş yaşam dengesi ile iş doyumu arasında pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Diğer bir sonuca göre sürekli gündüz çalışanların iş yaşam denge puanları diğer katılımcılardan yüksek çıkmıştır. Araştırma sonucuna göre iş yaşam dengesi ve iş doyumunun mesai süresi ve vardiyalı çalışma ile etkilenebildiği sonucuna varılmıştır. Yapılan akademik çalışmalara bakıldığında iş-yaşam dengesi, vardiya, iş doyumu gibi kavramların tek tek incelendiği çok sayıda çalışma bulunurken, kavramların ikili, üçlü ilişkilerinin incelendiği çalışma sayısı çok azdır. Yazındaki bu yokluk bu çalışmanın önemini ortaya koymaktadır. Yine 2020 yılında başlayan pandemi ile beraber sağlık sektörü çalışanları herkesin odak noktası haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
With the pandemic period which started at the beginning of 2020 and still ongoing, hospital staff continued to work long hours and shifts. In this process, it has become more and more difficult for them to balance work-life and provide job satisfaction. This study plans to emphasize the job satisfaction and work-life balance experienced by healthcare professionals who work long hours, especially during the pandemic period. The purpose of this study is to examine the effects of working long hours and shifts in terms of job satisfaction and work life balance. In this study, work life balance scale and job satisfaction scale were used as quantitative research methods to measure the effect of shifts and long working hours on work life and job satisfaction on hospital staff. Research was conducted in Şişli and Zeytinburnu districts of Istanbul. It was conducted in the second half of 2020 on a total of 256 healthcare workers. The data obtained from research was analyzed and interpreted using the SPSS 25.0 packages. According to the results of the research, it was found that as the working time increases, work-life balance deteriorates, and job satisfaction and work-life balances differ between genders. It was found that work-life balance scores increased with the increase in working years and a positive significant relationship was found between work-life balance and job satisfaction. According to another result, the work-life balance scores of the daytime workers were higher than the other participants (night workers and shift workers). According to the results of the research, it was concluded that work-life balance and job satisfaction can be affected by working hours and shift work. There are many studies that examine the concepts such as work-life balance, shift, job satisfaction one by one, while there are very few studies examining the double and triple relationships of the concepts. This absence in the literature reveals the importance of this study. The healthcare professionals have become the focus of everyone once more with the pandemic which was strated at the beginning of the year 2020.