Biomechanical investigation of proper and improper squatting technique
Doğru ve yanlış squat hareketinin biyomekanik incelemesi
  1. Tez No: 698905
  2. Yazar: ZUBAIDAH AL-ABBASI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TUNÇ ÇAMLIBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Squat, insanlar tarafından günlük hareketleri sırasında gerçekleştirdiği yaygın bir aktivitedir. Aynı zamanda inme hastalarının tedavisi sırasında fizik tedavi ve rehabilitasyonda da kullanılır. Araştırmalar, düzenli squatın kasları güçlendirmeye ve esneklik geliştirmeye yardımcı olduğunu, ve osteoartrit gibi bazı hastalıkların gelişimini engellediğini ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeyi desteklediğini göstermektedir. Bu çalışmanın amacı, doğru ve yanlış squat pozisyonları karşılaştırmak ve doğru ve yanlış squat pozisyonları sırasında kalça eklemi, diz eklemi ve ayak bileği ekleminin biyomekaniği incelenmiştir. Veriler, Bahçeşehir Üniversitesi'nde öğrenim gören 24 denek üzerinden toplanıp raporlandırılmıştır (20 erkek, 4 kadın, yas = 24+/- 4 yıl, boy = 1.70+/- 10 cm, ağırlık 70+/-10 kg). Her denek iki farklı squat hareketi yaptı. Her deneme, kabul edilebilir bir çömelmenin beş tekrarı ve genellikle deneyimsiz kişilerde görülen, beş yanlış squattan oluşmaktadır. Veriler, 17 adet ataletsel hareket sensörleri kullanılarak toplanmıştır (MTw Awinda, Xsens Inc. Enschede, The Netherlands). Verileri analiz etmek ve sonuçları hesaplamak için Matlab yazılımı, Excel ve SPSS programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The squat is a common activity performed by individuals during daily activities, it's also used during the treatment of stroke patients in physiotherapy rehabilitation. Studies show that performing squats regularly helps strengthen the muscles, develop flexibility, and prevents the development of certain diseases such as osteoarthritis and maintains a healthy lifestyle. The aim of this study is to compare proper and improper squat techniques and examine the biomechanics of the pelvis, hip, knee, and ankle joints during squatting. Data were collected and reported on 24 healthy subjects enrolled from Bahcesehir University (20 males, 4 females, age = 24 +/- 4 years, height = 1.70 +/- 10 cm, body weight = 70 +/- 10 kg). Each subject performed two sets of squats. Each set consists of five repetitions of an acceptable squat and five incorrect squats that are usually seen in inexperienced exercisers. Data were collected using 17 motion tracking sensors (MTw Awinda, Xsens Inc. Enschede, The Netherlands). Matlab software, Excel, and SPSS were used to analyze data and calculate results.