Civic participation in the conservation of multicultural heritage in Mardin
Mardin'de çokkültürlü mirasın korunmasında toplumun katılımı
  1. Tez No: 698903
  2. Yazar: İPEK KARAOĞLU KÖKSALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 303
Özet
Kültürel mirası koruma seçici bir süreçtir; dolayısıyla hükümetler, miras politikaları ve yönetim yaklaşımları aracılığıyla, kültürel mirasın nasıl korunacağına yön vermektedirler. Adil ve tarafsız bir koruma süreci oluşturmanın tek yolu yerel sivil toplumları, yerel yönetimleri, meslek odalarını, üçüncü sektörü ve özel sektörü kapsayan yeterli ve etkili sivil toplum katılımları ile mümkündür. Bir koruma projesi kapsamında farklı paydaşlar tarafından sağlanacak katkı, zengin değerler ve kaynaklar getirebilir. Halkın ve yerel toplulukların katılımı ile bu toplulukların kültürleri, tarihleri ve miraslarıyla olan bağlantıları güçlendirilebilir. Yerel halkın sahip olduğu yerel bilgi ve kültürel yakınlık süreçleri, kültürel mirasla ilgili araştırmaları zenginleştirebilir. Bu çalışmada, Mardin'in çokkültürlü mirasının korunması konusu kapsamında, çokkültürlülük ve çokkültürlü miras teorileri, çokkültürlü mirasın korunmasına yönelik sivil toplumun katılıma ilişkin uluslararası tüzük ve belgeler, Türkiye'deki kültürel mirası koruma ile ilgili yasal-idari sistem ve kurumlar incelenerek, korumada halkın katılımının rolü değerlendirilmiştir. Söz konusu çalışma kapsamlı bir literatür incelemesi, kütüphane ve arşiv araştırmaları ile gerçekleştirilmiştir. Kültürel mirası koruma, müzeler ve arkeoloji bağlamında, Mardin'de çokkültürlü mirasın korunması, yorumlanması ve sergilenmesi, sivil toplum katılım teorisinin incelenmesi, sivil toplumun kültürel miras konularına katılım projelerinin başarılı olan yönlerinin değerlendirilmesini sağlamaktadır. Mardin'deki örnek incelemesi, yerel halk, dini ve idari lider ve yöneticiler, yerel akademisyenler ve Mardin'de projeler yapmış profesyonel ve STK çalışanları ile röportajları da içeren bir alan çalışmasını içermektedir. Bu tez, yerel halk, sivil toplum, yerel yönetimler, meslek odaları, üçüncü sektör ve özel sektörün katılımıyla daha adil ve tarafsız bir koruma süreci sağlamanın koruma projelerine ne gibi katkılar sağlayabileceğini ve hangi koşullarda halkın katılımının koruma projelerinde başarılı olabileceğini Mardin bağlamında tartışmaktadır. Araştırma sonucunda, hem Mardin özelinde, hem Türkiye genelinde çokkültürlü mirasın korunmasında toplumun katılımına fayda sağlayabilecek öneriler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Conservation is a selective process, and through heritage policies and management approaches, governments influence what and how heritage is conserved. Adequate and efficient civic participation, implying the participation of the local civic society, local authorities, professional chambers, the third sector, and the private sector, is the only way to establish an equitable conservation process. The input of different stakeholders in a conservation project can bring in rich values and resources. Through community engagement, communities' pride and connection to their own culture, history, and heritage can be strengthened. The local knowledge and cultural intimacies that communities possess can enrich heritage-related research. Through a dense literature review, library and archival research, multiculturalism and multicultural theories are studied. International charters and documents on civic participation in conservation and the conservation of multicultural heritage are analyzed. Turkey's legal and administrative systems and institutions related to conservation are assessed. Through a case study that consists of site visits, interviews with the local community, religious and administrative leaders, local scholars, key professionals working in NGOs, project leaders and tour guides, this thesis thus evaluates the role of civic participation in the conservation of multicultural heritage in Mardin. Through the case studies of civic participation in conservation, interpretation, and exhibition of multicultural heritage in Mardin through archaeology and museums, it considers what aspects make culture-related civic participation projects successful. To conclude, it considers suggestions that can help develop civic participation in the conservation of multicultural heritage, specifically in Mardin, as well as in Turkey in general.