Çağdaş sanatta fütüristik simge olarak motosiklet
Motorcycle as a futuristic symbol in contemporary art
- Tez No: 698936
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER TAYFUR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Sanat, kendini yenileyen ve yeni dünyaya yön veren bir kavramdır. Geçmişten bugüne toplumların sesi olmuş ve kendini yeni üsluplarla doğurmuştur. Çağımızın kaçınılmaz teknolojik imkanları, sanatın da içine dahil olarak protesto amaçlı kullanılmıştır. İnsan elinden çıkan ve daima gelişmek zorunda olan teknolojiye hayranlık duyan Fütürizm, gürültüyü, hızı, makineleşmeyi yüceltme temeliyle dünyanın her tarafında ses getirmiştir. 1909 yılında bir manifestoyla ortaya çıkmış ve kendine farklı sanat dallarından destekçiler edinmiştir. Makineleşmeye hayranlık duyarak ses getirecek her türlü imgeyi benimsemişlerdir. Uçaklar, otomobiller ve motosikletler Fütürizm akımının en gözde elemanlarından biri haline gelmiştir. Ömrü kısa olan Fütürizm akımı kendini yitirdiğinde yeni akımlara önderlik ederek üslubunun günümüze ulaşmasını sağlamıştır. Çağdaş sanatta motosiklet imgeleriyle sürat ve büyüleyici makine imajlarını benimseyerek devam ettiren sanatçılar, Fütürizmin günümüz teknolojisiyle ortaya koymaktadır. Çağdaş sanatçılarda sık rastladığımız kabına sığamayan adrenalin olgusu ve hız tutkusu, toplumun her kesimine hitap edecek şekilde eserler üreterek Fütürizmi yaşatmaktadır. Yapılan tez çalışmasında Fütürizm akımının motosikleti kullanması, hızın sanat için ifade ettikleri ve çağdaş sanatta motosikletin nasıl kullanıldığı açıklanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Art is a concept that renews itself and directs the new World. It has been the voice of societies from the past to the present and has given birth to new styles. The inevitable technological possibilities of our age have been used for protest, including art. Futurism, which admires the technology that is made by man and always has to improve, has made a sound all over the World with its foundation of glorifying noise, seed and mechanization. It emerged in 1909 with a manifesto and gained supporters from different branches of art. They adopted all kinds of images that would make a sound, admiring mechanization. Planes, automobiles and motorcycles have become one of the most popular elements of the Futurism movement. When the Futurism movement, which had a short life, lost itself, it led new movements and enabled its style to reach the present day. The artist, who continue by adopting the images of speed and fascinating machines with the images of motorcycles in conpemporary art, reveal Futurism with today's technology. The phenomenon of adrenaline and teh passion for speed, which we often encounter in contemporary artists, creates Works that appeal to all segments of the society and keep Futurism alive. In the thesis, it is explained that the Futurism movement uses the Motorcycle, the expressions of speed for art and how the motorcycle is used in conpemporary art.