Sanatta endüstriyel nesne ve seramik malzeme ile yeniden kurgulanması
Industrial object in art and reconstructing with ceramic material
  1. Tez No: 144579
  2. Yazar: FUNDA SUSAMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANDAN TERWİEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Seramik Mühendisliği, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
11 ÖZET Bu çalışma içeriğinde“Sanatta Endüstriyel Nesne ve Seramik Malzeme İle Yeniden Kurgulanması”başlıklı konu, dört ana bölümde incelenmiş ve seramik malzemenin kullanıldığı sanatsal uygulamalar ortaya konulmuştur. Endüstrileşme, içinde yaşanılan çağa şekil veren bir unsur olarak konu edilmekte ve endüstrileşmenin yaşama, bireye olan etkisi incelenmektedir. Bu bağlamda endüstriyel nesnenin ne olduğu, birey ile olan ilişkisi ve anlam belirtme biçimi sanatsal yaratılara şekil veren bir öğe olarak birinci bölümde ele alınmıştır. Endüstriyel nesnenin anlamlandırılması çerçevesinde, seri üretim sonucu kitlelerde yarattığı etki, çeşitli göstergelere dönüşmekte ve bu da çağdaş sanatta anlatım dili olarak kullanılmaktadır. Endüstriyel nesnenin sanatta ifade aracı olarak kullanımı, ikinci bölümde üç alt başlıkta incelenmektedir. 1900'lerin başında endüstriye hayranlık sanata da yansımış ve Futurist Hareket'le ifade bulmuştur. 1913'de ilk olarak endüstriyel nesnenin kendisinin sanat nesnesi olarak kullanımı ve sanatı kavramsal bir boyuta taşıması ikinci başlıkta ele alınmıştır. 1960'larda Kapitalist toplumun yarattığı tüketim kültürünün, sanatı da bir tüketim nesnesine dönüştürmesi ayrı bir başlıkta incelenmiş ve endüstriyel nesnenin seri üretimle kitlelerde yarattığı imajın sanatta kullanımı ele alınmıştır. Modern sanatla başlayan süreçten günümüze değin, endüstriyel nesnenin ve endüstrileşmenin konu edildiği örnekler araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, kişisel yaratım süreci irdelenerek yapılan çalışmaların nasıl kurgulandığı çözümlenmektedir. Zihinsel bir tasarı olarak başlayan kurgu, biçimsel arayış ile ifade bulmaktadır. Çalışmaların genelinde görülen çok parçalı yapı bağlamında teknik olarak, kolaj ve montaj, endüstri sonrası dönemin hızlı algısı ve parçalanmış yapısıyla örtüşen bir teknik olarak ifade edilmiştir.Ill Seramik malzeme sanatsal yaratım sürecinde doku olanakları, plastik yapısı ve kendine özgü inşa tekniği ile tasarılara yön vermiştir. Seramiği şekillendirirken oluşan izler ve iç boşluğu plastik bir değer olarak kullanılmıştır. Son bölümde, bu rapor doğrultusunda seramik malzeme kullanılarak biçimlendirilen on bir sanat nesnesi, araştırmacı tarafından çekilen fotoğraflarıyla yer almakta, çalışmaların var oluş nedenleri tartışılmakta, biçim-anlam bağlamında analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In the content of this study, the subject titled“Industrial Object İn Art and Reconstucting With Ceramic Material”was investigated in four main chapters and the artistic applications, in which ceramic material was used, were discussed. Industrialization is discussed as a component that gives shape to its age, and the effect of the industrialization on the life and individual is investigated. In this context, what industrial object is, its relation with the individual and its form of specifying meaning was discussed in the first chapter as a component that gives shape to the artistic creations. Within the frame of interpreting the industrial object, the effect that it created on the masses as a result of serial production is converted to various indicators and this is used as expression language in the modern art. Using the industrial object as an expression tool in art is investigated in three subtitles in the second chapter. In the early 1900's, the admiration in the industry was reflected to the art and was expressed with the Futurist Action. Using the industrial object as an object of art for the first time in 1913 and carrying the art to a conceptual dimension was discussed in the second title. Transforming the art into a consumption object by the consumption culture created by the Capitalist society in 1960's was investigated under another title, and the use of image created on the masses by the industrial object through serial production in the art was discussed. The examples with the subject of industrial object and industrialization from the process beginning with the modern art till today were researched. In the third chapter, the personal creating process is researched and it is analyzed how the performed studies were constructed. The construction beginning as a mental design is expressed with search of shape. In the context of multi-piece structure seen in most of the studies, technically,collage and mounting were expressed as a technique overlapping with the rapid perception and the broken structure of the post industry period. The ceramic material provided guidance for the designs during the artistic creation process with its texture possibilities, plastic structure and specific building technique. The tracks and inner space formed while giving shape to the ceramic were used as a plastic value. In the last chapter, eleven art objects, which were shaped by using ceramic material in parallel to this report, take place with their photographs taken by the researcher, and the reasons for existence of the studies are discussed and analyzed within the context of shape and meaning.