Yadigâr (Kısa Film)
Yadigar (Short-Movie)
  1. Tez No: 698946
  2. Yazar: MELİH SEMİZ
  3. Danışmanlar: PROF. BÜLENT VARDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Televizyon Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Yadigâr isimli bu yüksek lisans tezi, uzun bir süre cinsel ilişkiden uzak kalmış ve entelektüel gelişimlerini tamamlamamış bireylerin cinsellik merkezli kararlarının bireyleri sokabileceği zor durumları temel alan bir kısa film olarak planlanmıştır. Ana karakterimiz Yadigâr ve arkadaşları entelektüel gelişimleri tamamlamamış ve bunun farkında olmayan kişilerdir. Karakterlerimiz, günden güne artan ve bir türlü tatmin edilemeyen cinsel açlıkları karşısında kadınları sadece bir cinsel obje olarak görmektedirler. Bu nedenle, kadınlardan gelen davetleri, bir cinsel münasebet yaşamak umuduyla sorgulamaksızın kabul etmektedirler. Bu kısa film, karakterlerimizin çekici bir kızın tarafından diskoteğe davet edilmesi ile başlayan ve mafyanın eline düşmelerine kadar uzanan bir dizi olayı sinema dilinin absürd komedi türünü kullanarak seyirciye yansıtmaktadır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis named YADİGÂR, is planned as a short film based on the demanding situations that the sexuality-centered decisions of individuals who have been away from sexual relations for a long time and have not completed their intellectual development. Yadigâr and his friends are people who have not completed their intellectual development and are not aware of it. Our characters see women only as sexual objects in the face of their increasing sexual hunger that can never be satisfied. Therefore, they accept invitations from women without question in the hope of having a sexual relationship. This short film reflects a series of events, starting with the invitation of our characters to a discotheque by an attractive girl, and extending to their falling into the hands of the mafia, using the absurd comedy of the language of cinema.