Arapça'da makâme edebiyatı ve Nâsîf el-Yâzıcî'nin Mecma'u'l-Bahreyn adlı eseri
The maqama literatur in Arabic and the book Majmaʿ al-Baḥrayn of Nasif al-Yaziji
- Tez No: 698975
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET TASA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 332
Özet
Bu tezde makâme edebiyatı ile Nâsîf el-Yâzicî'nin Mecmaʿu'l-Bahreyn adlı eseri incelenmiştir. Çalışma bir giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde XIX. yy.da Lübnan'daki sosyal durum, makâme edebiyatı ve Mecmaʿu'l-Bahreyn adlı kitap üzerine yapılan çalışmalar hakkında genel bilgi verilmiştir. Birinci bölümde makâme edebiyatının doğuşu, gelişimi ve tarihsel süreç içerisindeki yazılmış olan tüm makâme eserleri hakkında bilgi verilmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde ise Nâsîf el-Yâzicî'nin hayatı, siyasî görüşü ve eserleri üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde Mecmaʿu'l-Bahreyn adlı eserin kısmî tercümesi verilmekle birlikte içeriği hakkında değerlendirmeler yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise Mecmaʿu'l-Bahreyn'in şekil ve üslup özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis were the maqame literature and Nâsîf el-Yâzicî's Mecmaʿu'l-Bahreyn researched. The study consists of an introduction and four chapters. General informations about the social situation in Lebanon in the XIX. century and about maqama literature and the studies of the book Mecmaʿu'l-Bahrain were given in the introduction. In the first chapter, informations about the birth and development of maqame literature and all the maqame works written in the historical process were given. In the second part, the life, political views and works of Nâsîf el-Yâzicî are researched. In the third chapter, a partial translation of the work Mecmaʿu'l-Bahreyn is given, and evaluations about its content are made. In the fourth chapter, the stylistic features of Mecmaʿu'l-Bahreyn were researched.