The analysis of online wedding planning website dugun.com in the context of conspicuous consumption
Gösterişçi tüketim bağlamında evlilik planlama websitesi olan dugun.com'un analizi
- Tez No: 698974
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP TALAY TURNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Çalışmalar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı dünyadaki ve Türkiye'deki düğün sektöründe yaşanan değişim, güncel trendler ve buna bağlı olarak düğün sürecinde yaşanan tüketim pratiklerinin nasıl şekillendiğini incelemektir. Güncel trendler ve tüketim eğilimleri Türkiye'nin en büyük düğün planlama web sitesi olan dugun.com üzerinden incelenecektir. Türkiye'de düğün planlama sektörü bağlamıyla incelenmemiş bir alan olan düğün seremonileri Thorstein Veblen'in gösterişçi tüketim kavramı çerçevesinde ele alınacaktır. Öncelikle Düğün planlama sektörünün uluslararası literatürde hangi konu başlıklarında çalışıldığı ve bu çalışmaların bu teze katkısına değinilecektir. İlk bölümde evlilik formlarının ve düğün pratiklerinin geçmişten günümüze değişimi ve gösterişçi tüketimin düğünlerdeki varlığı irdelenecektir. Ek olarak Türkiye'de düğün endüstrisinin gelişimi ve düğün endüstrisini besleyen dijital dönüşümün tüketim biçimlerine olan etkisine değinilecektir. İkinci bölümde ise dugun.com'un evlenecek çiftler üzerindeki etkisi ve gösterişçi tüketime yönelik tavsiyeleri sitedeki blog yazıları, makaleler, sloganlar üzerinden analiz edilecektir. Bu incelemenin ampirik verileri araştırma örneklemi olan dugun.com'un sanal etnografi yöntemiyle derinlemesine irdelenmesi sonucunda elde edilmiştir. Araştırmanın sonucunda dugun.com'un“kusursuz düğün”söylemiyle düğün planlamaya ayrılan zaman maliyetini arttırmaya teşvik ederek gösterişçi tüketimi yaygınlaştırdığı tespit edilmiştir. dugun.com, düğünleri gösterişli ve abartılı göstermek için gelenekten taviz verildiği, ünlüleri taklit ederek son modanın takip edildiği, davetlileri etkileyebilmek amacıyla“ideal”gelin ve damat bedenlerine ulaşmanın önemsendiği ve profesyonel destek yardımıyla gün gün ve detaylı bir şekilde planlanan bir düğün süreci yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at examining the changes and current trends in the wedding sector in Turkey and, accordingly, how consumption practices in the wedding process are shaped. Current trends and consumption tendencies are evaluated by investigating Turkey's largest wedding planning website dugun.com. Wedding ceremonies, an area that has not been studied in the context of the wedding planning sector in Turkey, are examined within the framework of Thorstein Veblen's concept of conspicuous consumption. First, the transformation of marriage forms and wedding practices from past to present and the performance of conspicuous consumption in weddings will be examined. In addition, the development of the wedding industry in Turkey and the impact of the digital transformation which fuels the wedding industry on consumption forms are analysed. Then, dugun.com's impact on soon-to-wed couples and its recommendations for conspicuous consumption are analyzed through blog posts, articles, and slogans on the website. The empirical data of this analysis are obtained with an in-depth analysis of the research sample dugun.com, using the virtual ethnography method. The study shows that dugun.com contributes to the increase in conspicuous consumption through the discourse of the“perfect wedding”by encouraging couples to exceed the budget and time allocated to wedding planning. It is also concluded that dugun.com initiates a day-to-day and detailed wedding process with the help of professional support by suggesting compromising tradition to make weddings extravagant and flashy, sharing celebrity weddings to be imitated and latest fashions to be followed in order to impress invitees and emphasizing the importance of achieving the“ideal”bride or groom body.