The impact of mergers and acquisitions on stock prices of Turkish acquirer companies in 2000s: Evidence from Borsa Istanbul
2000'li yıllardaki şirket birleşme ve devralmalarının alıcı şirketlerin hisse senedi fiyatlarına etkisi: Borsa İstanbul'dan örnekler
- Tez No: 698976
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU REİS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de 2000-2017 yılları arasında gerçekleşen birleşme ve satın almaların, devralan şirketlerin hisse senedi fiyatları üzerindeki kısa ve uzun vadeli etkisini olay çalışması metodolojisi ile incelemektir. Kümülatif anormal getiri (CAR) ve al ve tut stratejisinine göre anormal getiri (BHAR), sırasıyla kısa ve uzun vadeli analizlerde birleşme ve satın almaların etkisini anlamak için farklı olay penceresi dönemlerinde analiz edilmiştir. En büyük olay penceresi, kısa vadeli dönem için ilan tarihinden önceki ve sonraki 10 işlem gününü kapsar. Diğer yandan, literatürle daha iyi karşılaştırma yapmak için olay penceresi olarak 3 yıl seçilmiştir. Bütün örneklem Borsa İstanbul'da listelenen 123 tamamlanmış birleşme ve satın almadan oluşmaktadır. Bütün örneklem analizine ek olarak,“yerel ve sınır ötesi birleşme ve satın almalar”,“Sektör olarak ilişkili ve ilişkisiz birleşme ve satın almalar”ve“2006 öncesi ve sonrası satın almalar”olmak üzere üç alt grup ele alınmış ve hisse senedi fiyatları üzerindeki etkileri ölçülmüştür. Sonuç olarak, tüm örneklem ve alt gruplar için istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç elde edilememiştir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, birleşme ve satın almaların Türkiye'de hem kısa hem de uzun vadede şirketlerin hisse fiyatları üzerinde önemli bir etkisinin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the short- and long-term impact of mergers and acquisitions (M&As), occurred between 2000 and 2017 in Turkey, on stock prices of acquirer companies using the event study methodology. Cumulative abnormal return (CAR) and buy and hold abnormal return (BHAR) are analyzed for different event window periods to understand the impact of M&As in the short and the long-term, respectively. The largest event window covers the period of 10 trading days before and after the announcement date for the short-term period. On the other hand, 3 years is chosen as an event window to make better comparison with the literature for the long-term period. The total sample consist of 123 completed mergers and acquisitions listed on Borsa Istanbul. In addition to the full sample analysis, three subgroups which are the“Local vs. Cross border M&As”, the“Related (non-conglomerate) vs. Unrelated (conglomerate) M&As”and“M&As before 2006 vs. M&As after 2006”are elaborated and their impact on stock prices are measured. No statistically significant results are obtained for the full sample and the other sub-groups. According to the results of this study, M&As do not seem to have any significant effect on the acquirer companies' share prices both in the short-and long-term period in Turkey.