Beta talasemi major hastalarında demir yüküne bağlı ekzokrin pankreas yetmezliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of exocrine pancreas insufficiency in patients with iron-loaded beta thalassemia major
  1. Tez No: 699011
  2. Yazar: TUNCAY ÖNAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN HAYDAROĞLU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Giriş ve amaç: Beta Talasemi Major hastalarında demir yüküne bağlı ekzokrin pankreas yetmezliği varlığının Fekal Elastaz-1 düzeyi ile değerlendirilmesi ve sonuçların klinik ve laboratuvar verileri ile korele edilmesi amaçlanmıştır. Materyal-Metod: Çalışmaya, Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Şahinbey Araştırma ve Uygulama Hastanesi Hematoloji ve Gastroenteroloji polikliniklerine 02 Ağustos 2021-15 Eylül 2021 tarihleri arasında başvuran 40 beta talasemi majör tanılı hasta ve 42 sağlıklı kontrol grubu dahil edildi. Çalışma prospektif çalışma niteliğindedir. Çalışmamızda; hasta ve gönüllülerden kan ve taze gaita örnekleri alınmış olup, kontrol grubu ile hasta grubu arasında biyokimya, hemogram, demir parametreleri ve Fekal elastaz-1 düzeyi karşılaştırıldı. Bulgular: PEY tanısında, Fe-1 düzeyi temel alındığındaFe-1>200 normal, 100-199 arası hafif-orta PEY,
Özet (Çeviri)
Introduction and purpose: It was aimed to evaluate the presence of exocrine pancreatic insufficiency due to iron load in patients with Beta Thalassemia Major, by fecal Elastase-1 level.These results were correlated with clinical and laboratory data. Material-Method:40 patients with beta thalassemia major and 42 healthy control groups who applied to Gaziantep University Faculty of Medicine Şahinbey Research and Application Hospital Hematology and Gastroenterology outpatient clinics between August 02 and September 15, 2021 were included in the study. The study is a prospective study. In our study; Blood and fresh stool samples were taken from patients and volunteers. Biochemistry, hemogram, iron parameters and fecal elastase-1 levels were compared between the control group and the patient group. Results: Based on Fe-1 level in the diagnosis of EPI, Fe-1>200 was considered normal, 100-199 mild-moderate, and