Prematürelerde gastrointestinal sistemin toleransının klinik seyri
Clinical progress of gastrointestinal system intolerance in prematures
  1. Tez No: 699012
  2. Yazar: NURCAN ŞEYMA DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK YURTTUTAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Çalışmamızda gastrointestinal sistem intoleransı(FI) sıklığı; seyri; hastane yatış süreleri, full enteral beslenmeye geçiş zamanı üzerine etkisi; nekrotizan enterokolit(NEK), sepsis, bronkopulmoner displazi(BPD), patent ductus arteriozus(PDA), respiratuvar distress sendromu(RDS) ve düşük doğum ağırlığı(SGA) gibi ko-morbidite durumları ile ilişkisi; tedavisi ve mortalite üzerine etkisinin araştırılması hedeflenmiştir. Materyal ve metod: Bu çalışmaya Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Sağlık Uygulama Ve Araştırma Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı Yenidoğan Yoğun Bakım Ünitesi'nde Ocak 2014- Haziran 2019 tarihleri arasında yatarak tedavi gören yenidoğanlar dahil edilmiştir. Belirtilen hasta grubunun dosyaları retrospektif olarak taranmış ve FI tanısı olan olgular belirlenmiştir.FI seyri; hastane yatış süreleri, full enteral beslenmeye geçiş zamanı üzerine etkisi; NEK, sepsis, BPD, PDA, RDS ve SGA gibi ko-morbidite durumları ile ilişkisi; tedavisi ve mortalite üzerine etkisi çalışılmıştır. Bulgular: Çalışmaya 620 prematüre yenidoğan dahil edilmiştir. Tüm vakaların 188'inde(%30,3) FI vardır. 32 hafta altı vakaların doğum tartılarına göre FI sıklığına bakıldığında1500 gr ve altıdoğum ağırlığı olanların 79'unda(%54,1), 1500 gr üzeri doğum ağırlığı olanların ise 20'sinde(%18,3) FI'na rastlanmıştır. Kilosu 1500 gr ve altı olanlarda FI sıklığı, 1500 gr üzeri olanlardan 4,7 kat daha fazladır. 32 hafta altı prematürelerde çıkış persantilleri karşılaştırıldığında, FI olan gruptaki düşüş(ortanca: 2 birim), olmayan gruptan(ortanca: 1 birim) anlamlı şekilde daha fazladır. NEK, sepsis, iv BPD ve prematüre retinopatisi(ROP) gibi ko-morbiditeler FI olan grupta anlamlı şekilde daha fazladır. Sonuç: Prematüre bakımında büyük bir sorun olarak karşımıza çıkan FI'nın, prematürelerin full enteral beslenmeye geçişi, hastanede kalış süresi, günlük kilo alımı ve çıkış-giriş persantilleri üzerine önemli bir etkisi olduğu anlaşılmıştır. Ayrıca NEK, BPD, ROP gibi komorbiditeler anlamlı olarak FI tanılı pretermlerde fazladır. Literatürde FI tedavisine farklı yaklaşımlar olmakla birlikte özellikle probiyotik takviyesinin FI gelişimini azalttığı fark edilmiştir. FI düşük doğum ağırlıklı (
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, the frequency of gastrointestinal system intolerance(FI); course; duration of hospitalization, effect on transition to full enteral nutrition; association with co-morbid conditions such as necrotizing enterocolitis (NEK), sepsis, bronchopulmonary dysplasia (BPD), patent ductus arteriosus (PDA), respiratory distress syndrome (RDS) and low birth weight (SGA); and effect on treatment and mortality. Materials and Methods: Newborns who were hospitalized in Kahramanmaraş Sütçü İmam University Health Practice and Research Hospital, Department of Pediatrics, Neonatal Intensive Care Unit between January 2014 and June 2019 were included in this study. The files of the patient group were reviewed retrospectively and the frequency of FI; course; duration of hospitalization, effect on transition to full enteral nutrition; Association with co-morbid conditions such as NEK, sepsis, BPD, PDA, RDS and SGA; aimed to investigate the effect on treatment and mortality. Results: 620 premature newborns were included in the study. FI was present in 188 (30.3%) of all cases. When the frequency of FI was examined according to the birth weights of the cases below 32 weeks of age, FI was found in 79 (54.1%) of those with a birth weight of 1500 g and below, and in 20 (18.3%) of those with a birth weight of more than 1500 g. The frequency of FI is 5.3 times higher in those with a weight of 1500 g or less than those over 1500 g. When the exit percentiles were compared in preterms under 32 weeks, the decrease in the group with FI (median: 2 units) was significantly greater than in the group without (median: 1 unit).Co-morbidities such as NEK, sepsis, BPD and retinopathy of prematurity (ROP) were significantly higher in the group with FI. vi Conclusion: It has been understood that FI, which is a major problem in preterm care, has a significant effect on the transition to full enteral feeding, length of hospital stay, daily weight gain, and exit-entry percentiles.In addition, comorbidities such as NEK, BPD, ROP are significantly higher in preterms with FI.Although there are different approaches to the treatment of FI in the literature, it has been noticed that especially probiotic supplementation reduces the development of FI. FI was more common in low birth weight (