Diz yaşam kalitesi 26 maddelik ölçeğinin Türkçeye uyarlanması: Kültürel adaptasyon, güvenilirlik ve geçerlilik
Adaptation of the knee quality of life 26 item questionnaire to Turkish: Cultural adaptation, reliability and validity
  1. Tez No: 699010
  2. Yazar: ÖZLEM NUR TOK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CAMCIOĞLU YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın amacı“The Knee Quality of Life 26-item Questionnaire (KQoL-26)”ölçeğini Türkçeye çevirmek ve Türkçe versiyonunun (Diz Yaşam Kalitesi 26 Maddelik Ölçek: DYK-26) güvenilirlik ve geçerliliğini incelemektedir. Araştırmaya 40 yaş üzeri primer diz osteoartriti olan 182 gönüllü hasta dâhil edildi. DYK-26, Guillemin ve Beaton'un prosedürlerine göre çevrildi ve kültürel olarak uyarlandı. Ölçeğin anlaşılırlığı pilot çalışma ile test edildi (n=20). Bireylerin demografik ve klinik özellikleri kaydedildi. Bireylere DYK-26 ölçeğinin Türkçe versiyonu ile birlikte SF-36, KOOS ve WOMAC anketleri uygulandı. İlk değerlendirmeden 3 gün sonra, hastalardan DYK-26 ölçeğini tekrar doldurmaları istendi. Her iki testin toplam sonuçları arasındaki korelasyon sınıf içi korelasyon katsayısı (ICC) ile belirlendi. İç tutarlılık Cronbach's α katsayısı kullanılarak test edildi. Geçerlilik, DYK-26 ile SF-36, KOOS ve WOMAC skorları arasındaki Pearson korelasyon katsayısı hesaplanarak değerlendirildi. Katılımcıların yaş ortalamaları 59.96±8.47 yıl olup %72.5'i (n=132) kadındı. Ölçeğin genel iç tutarlılık katsayısı Cronbach α=0.965 olarak bulundu. Fiziksel fonksiyon, aktivite limitasyonları ve emosyonel fonksiyon alt bölümleri için Cronbach α değeri sırasıyla 0.945, 0.915, 0.903 olarak hesaplandı ve iç tutarlılığın yüksek olduğu belirlendi. ICC değerleri soru bazında 0.791-0.954 arasında; alt bölümlere ait ICC değerleri 0.948-0.963 arasında olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to translate The Knee Quality of Life 26 item Questionnaire (KQoL-26) into Turkish, and to investigate its (DYK-26) reliability and validity. One hundred and eighty-two volunteer patients over the age of 40 with primary knee osteoarthritis were included in the study. DYK-26 was translated and culturally adapted according to the guidelines of Guillemin and Beaton. Comprehensibility of DYK-26 was tested in a pilot study (n=20). Demographic and clinical characteristics of the patients were recorded. Patients were completed SF-36, KOOS and WOMAC surveys along with the Turkish version of DYK-26. 3 days after the initial evaluation, patients were asked to refill the DYK-26. Correlation between the total results of both tests was determined intraclass correlation coefficient (ICC). Internal consistency was tested using Cronbach's α coefficient. Validity was assessed by calculating the Pearson's correlation coefficient between the DYK-26 and SF-36, WOMAC, KOOS scores. The average age of the participants was 59.96±8.47 years and 72.5% (n=132) of them were women. The overall internal consistency coefficient of the scale was calculated as α =0.965. Cronbach's α for physical function, activity limitations, and emotional function subscales were calculated as 0.945, 0.915, and 0.903, respectively. It was determined that the internal consistency was at high level. It was seen that ICC values were between 0.791-0.954 on the basis of questions, and ICC values of subscales were between 0.948-0.963.