Gastrointestinal sistem kanserli hastalarda ameliyat öncesi ve sonrası farklı enteral beslenme desteğinin antropometrik biyokimyasal ölçümlere ve immünolojik fonksiyonlarına etkisi üzerine bir araştırma
A Study on the effect of different enteral nutrition supplements on the anthropometric and biochemical meaurements, and immunological functions on the preoperative and postoperative patients with gastrointestinal ...
  1. Tez No: 69907
  2. Yazar: NİHAL ZEKİYE ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZAN BOZKURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Onkoloji, Nutrition and Dietetics, Oncology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi 4. Cerrahi Kliniğinde izlenen gastrointestinal sistem kanserli 32 hastaya preoperatif ve postoperatif dönemde uygulanan enteral beslenme desteğinin antropometrik, biyokimyasal ve immünolojik fonksiyonlara etkisi araştırılmıştır. Ağızdan beslenen hastalardan, hastane yemeğine ek olarak günlük enerji gereksiniminin %33.0'ını polimerik enteral ürün (Ensure)'le beslenenler kontrol grubunu (n=16), %33.0'ını glutaminli elementel ürün (Alitraq)'le beslenenler deney grubunu (n=16) oluşturdu. Hastalar preoperatif dönemde 7 gün, postoperatif dönemde ise 10 gün beslendiler. Ek enteral beslenme desteğinin, preoperatif (0. ve 8. gün) ve postoperatif (1. ve 11. Gün) dönemdeki antropometrik, biyokimyasal ve immünolojik ölçümlere etkisi incelendi. Her iki grupta da“Beslenmeye İlişkin Risk İndeksi”dışındaki antropometrik ölçümlerde farklılık oluşturmadığı görüldü. Total protein, albumin, transferrin, prealbumin,“Beslenmeye İlişkin Prognostik İndeks 3 ”ve“ Beslenmeye İlişkin Prognostik İndeks 4'ü ”her iki enteral ürünün olumlu etkilediği (kontrol ve deney grubunda sırasıyla; p=0.0026, p=0.0000; p=0.0005, p=0.0000; p=0.0002, p=0.0000; p=0.0057, p=0.0000; p=0.0004, p=0.0000; p=0.0004, p=0.0000), ancak deney grubunda değerlerin daha yüksek olduğu saptandı. İki grup karşılaştırıldığında deney ve kontrol olmak üzere sırasıyla; lenfosit yüzdesinin 30.03+11.06 - 21.20+7.91, deri testlerinden Candida Albicans'ın 7.80±2.48 - 5.20+1 39mm, Trichophyton Rubrum'un 8.00+2.67 - 5.20+1.
Özet (Çeviri)
In this study the effects of enteral feeding support in the preoperative and postoperative period on the anthropometric, biochemical and immunologic fun- ctions of 32 patients with gastrointestinal cancer treated at the fourth department of surgery at the Ankara Numune Hospital is presented. Of the orally intake permitted patients, the control group ( n=16 ) is composed of patients whose 33.0 % of the daily energy requirements were supplemented by polymeric enteral formula ( Ensure ), and the test group ( n=16 ) is composed of patients whose 33.0 % of daily energy requirements were suplemented by glutaminated elemental diet ( Alitraq ). All patients were fed in the 7 days of the preoperative period, and 10 days of the postoperative period with this regimen. The effects of the additional enteral nutrition on the anthropometric, biochemical and immunological results on the preoperative ( 0th and 8th days ) and postoperative ( 1th and 11th days ) period were assessed. No difference was shown in the anthropometric results with the exception for nutritional risk index at the both of the groups. The affirmative effects of the both of the enteral formulas on the total protein, albumin, transferrin, prealbumin, prognostic nutritional index 3 and 4 were shown ( p=0.0026, p=0.0000; p=0.0005, p=0.0000; p=0.0002, p=0.0000; p=0.0057, p=0.0000; p=0.0004, p=0.0000; p=0.0004, p=0.0000 at the control and study groups respectively ), however higher values were obtained in the study group. In the comparement of the study and the control groups, the lymphocyt percentage 30.03 ±11.06 - 21.20 ± 7.91, of the skin tests Candida Albicans 7.80 ± 2.48 mm - 5.20 ± 1.39 mm, Trichophyton Rubrum 8.00 ± 2.67 mm - 5.20±1.93 mm, respectively, were assesed, and the more elevated immunological measurements were observed in the study group ( p < 0.05 ).The energy, protein, carbonhydrate and lipid consumption of the patients were maintained in the recommended amounts.Key words : preoperative and postoperative enteral nutrition, polymeric and elemental enteral formulas, gastrointestinal system cancers, nutritional status assessment, delayed skin hypersensitivities and immun system.