Tip 2 diyabetiklerde E vitamini eklemesinin glisemik kontrol ve serum lipitlerine etkisi üzerine bir araştırma
The Effects of vitamin E supplementation on glysemic control and serum lipids in type 2 diabetics
- Tez No: 69908
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE BAYSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Tip 2 diyabetiklerde,diyete E vitamini eklemesinin glisemik kontrol ve serum lipitleri üzerine etkisini saptamak amacıyla yapılan bu arastama, AÜ Tıp Fakültesi Endokrinoloji BD'da 1996-97 yıllarında 7'si kadın, 5 'i erkek toplam 12 kişi üzerinde yürütülmüştür. Araştırmanın başında, bireylere 1 ay süresince enerji gereksinmelerine uygun bazal diyabetik diyet verilmiştir. Bir ayın sonunda, 6 bireye bazal diyete ek 300 mg/gün E vitamini preparatı 3 öğüne bölünerek 2 ay süresince verilmiş, diğer 6 birey ise 20 g ruşeym ve 10 g fındık eklemesi ile doğal E vitamininden zengin diyet almışlardır. İki aylık diyet uygulamalarından sonra 1 ay süresince tekrar bazal diyet verilerek arınma dönemi uygulanmıştır. Bunun ardından, çapraz düzen esasına göre uygulamalar değiştirilerek çalışmaya 2 ay devam edilmiştir. Deney dönemlerinin başında ve sonunda ağırlık ve BKÎ'leri ölçülmüş, alman kan örneklerinde AKŞ, TKŞ, HbAlc, Açlık insulin, c-peptit, trigliserit, total kolesterol, HDL, LDL, VLDL, E,A vitamini ve beta-karoten analizleri yapılmıştır. Deney süresince her hafta biri haftasonunda olmak üzere 3 günlük besin tüketimleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted on 12 (M:5, F:7) Type II diabetics in cross over design to determine the effects of vitamin E supplementation on glysemic control and serum lipid profile. At the beginning of the study, basal diabetic diets were given for a month according to their energy requirements. Then, 6 subjects were given 300 mg/day vitamin E supplements in 3 times a day for 2 months. The other subjects were given a high vitamin E diets containing 20g of wheat germ and 10 g of hazel nuts. After one month wash out period with basal diabetic diet, the treatments were changed between the groups. At the beginining and at end of the study, weight and BMI of subjects were evaluated and fasting plasma glucose (FPG), postprandial glucose (PPG), glycosylated hemoglobin (HbAlc), fasting insulin, c-peptide, total cholesterol, triglycerides, HDL, LDL, VLDL cholesterols, vitamin E, A and beta-carotene concentrations were determined. During the study, daily dietary consumption of foods were recorded for 3 consecutive days for every week.