MgSO4 tedavisinin ventrikül hızı yüksek atriyal fibrilasyondaki etkinliği
Efficacy of magnesium sulfate therapy on ventricul rate control in atrial fibrillation
- Tez No: 69906
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜNERLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İlk ve Acil Yardım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
ÖZET Atriyal fibrilasyon yaşlı hasta populasyonunda sık karşılaşılan ritim bozukluğudur. Amerikan verileri diyabetik ve yaşlı popülasyonda atriyal fibrilasyon sıklığını %10 olarak vermektedir. Ülkemizde bu konu ile ilgili yeterli veri yoktur. Ventrikül hızının artması ile semptomatize olan atriyal fibrilasyon vakalarının ventrikül hızını kırmak amacıyla birçok tedavi seçeneği olmasına karşın halen daha etkili, yan etkisi az, ucuz ilaçların bulunmasına yönelik çalışmalar devam etmektedir. Bu çalışmada ventrikül hızı yüksek atriyal fibrilasyon vakalarında magnezyum tedavisinin ventrikül hızını kırmadaki etkinliği araştırıldı. Bu amaçla 2 gr magnezyum sülfat puşe ve 6 gr*ı 100 mi %09 NaCI içinde saatte 1 gr magnezyum sülfat gidecek şekilde infüzyon halinde verildi. Verilen toplam magnezyum sülfat miktarı 8 gr"dı ve 8 gr magnezyum sülfat 1600 mg magnezyum iyonu içermekteydi. Hastalar tedavi sırasında ve takip eden 24 saatlik dönemde idrarları toplanarak, verilen magnezyumun ekskrete edilen miktarı hesaplandı. Yükleme testi denilen bu yöntemle magnezyum eksikliğinin varlığı tespit edildi. Tedavinin etkinliği ve magnezyum eksikliği ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmanın sonucunda magnezyum tedavisinin atriyal fibrilasyonun ventrikül hızını; tedavinin başladığı ilk bir saat boyunca ve en belirgin olarak da 30. dakikada azalttığı bulundu. Magnezyum eksikliği olanlarla olmayanların tedaviye verdikleri yanıtta fark saptanmadı. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY Atrial fibrillation is a common rhythm disorder in elderly population. The prevalance of atrial fibrillation in diabetics and elderly patients has been reported nearly 10 percent in USA. We have no enough epidemiological datas in our country. Atrial fibrillation is symptomatic when the ventricular rate increases. Although there are many drugs that have been reported in controlling the ventricular rate response, researchers investigate to find the drug that has least side effect, the most cost- effective. The objectives of this study were to assess the efficacy of parenteral magnesium sulfate therapy in acutely lowering ventricular rate in patients with atrial fibrillation.Patients received an initial bolus of 2 gr magnesium sulfate over 1 minute followed by a continuous infusion of 1 gr/ hour of magnesium sulfate over 6 hours. The total dose of given magnesium sulfate was 8 gr and 8 gr magnesium sulfate includes 1600 mg Mg**. The patients' urine was collected at the time of treatment and following 24 hours and excretion rate of given magnesium was calculated. By this method, named loading test,the presence of magnesium deficiency was confirmed. It has been researched the relationship between effectivenes of therapy and magnesium deficiency. As a result, magnesium therapy in controling the rate of ventricular response was effective in the first hour of treatment especially in 30th minutes. There is no difference between magnesium deficient and nondeficient patients. W