Kamu politikaları çerçevesinde Türkiye ve dünyada kamu Ar-Ge desteklerinin karşılaştırmalı değerlendirmesi
Comperative evaluation of public R&D supports in Turkey and the world in the framework of public policies
  1. Tez No: 699079
  2. Yazar: ÇAĞNUR KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇİN BOZDOĞANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Günümüzde teknoloji, giderek yaşamımızın vazgeçilmez bir parçası haline dönüşmektedir. Bu dönüşüme uyum sağlamak ülkeler için bir ihtiyaçtan ziyade zorunluluk oluşturmaktadır. Bilim ve teknoloji alanlarında gerçekleştirilen faaliyetler, ekonomik büyümeyi hızlandırıcı ve refah düzeyini yükseltici etkiye sahiptir. Bu nedenle, her ülke bilim ve teknoloji alanlarında söz sahibi olmak istemektedir. Ülkeler sermaye piyasasında rekabet edilebilirliğin anahtarı olarak teknolojiyi görmektedir. Dolayısıyla her ülke, bu faaliyetlere olan yatırımlarının artırılması için birbirlerinden farklı ve kendi ekonomik, sosyal ve siyasi yapılarına en uygun olan teşvikleri tercih etmektedir. Çalışmada ilk olarak teknolojiye dair kavramlar ve belirli yaklaşımlarda teknolojinin yerine değinilmiştir. Türkiye'de teknoloji ve Ar-Ge faaliyetlerinin kapsamı ve bu faaliyetlere yönelik uygulanan teşvikler ve bu teşviklerin mevzuattaki yeri açıklanmıştır. Seçilmiş ülkelerde uygulanan teknoloji politikaları incelenmiştir. Söz konusu teşviklerin Türkiye için yeterli olup olmadığı ülke örnekleri ile karşılaştırma yapılarak saptanmaya çalışılmıştır. Bu kapsamda Türkiye için çözüm önerilerinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this day and age, technology is becoming an essential part of our lives. Adapting to this transformation is a necessity rather than a need for every country. The activities carried out in the fields of science and technology accelerates economic growth and increases welfare. For this reason, every country wants to have a say in the fields of science and technology. Countries see technology as the key to competitiveness in the capital markets. Therefore, each country prefers incentives that are different from each other and best suited to their economic, social and political structures in order to increase their investments in these activities. In this study, firstly the concepts of technology and the place of technology in certain approaches are touched upon. The scope of technological and R&D activities in Turkey and the incentives provided for these activities, and the place of these incentives in the legislation are explained. Technology policies applied in selected countries have been reviewed. I have tried to determine whether these incentives are sufficient for Turkey by comparing them with some examples from other countries. In this context, solutions were offered for Turkey.