Kalkınmada KOBİ politikaları: Tayvan örneği
Small and medium enterprises policies for development: Taiwan model
- Tez No: 110538
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL SARIASLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
ÖZET KALKINMADA KOBİ POLİTİKALARI, TAYVAN ORNEGI Bilindiği gibi küçük ve orta ölçekli endüstriler, hem gelişmiş ve hem de gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerinde ve sosyal hayatında önemli bir rol oynarlar. Bu nedenle, KOBİ'ler ülkelerin yarınlarının ve demokrasilerinin teminatıdır, dayalıdır. Günümüzde ekonomik politikalar teknoloji ve pazarlama esasına Dünyadaki gelişmiş ekonomilere baktığımızda KOBİ'lerin; toplam işletmelerdeki payının %95'in üstünde olup, işgücünün %60'dan fazlasını, yatırımların %40'dan fazlasını, üretimin yaklaşık %50'sini, ihracat ve kredilerin %50'sini, AR-GE çalışmalarının %2'sini sağladıkları görülmektedir. Özellikle de, endüstrilerde %80'lik bir paya sahip olan“imalat sektörü”KOBİ'ler için en önemli grup olup, katma değerin %28'ini sağlamaktadır. Ekonomilerde imalat sektöründe çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletme bulunmaktadır. Gelişmiş ülkelerde, büyük işletmelerin genellikle hammaddelerini aracı küçük ve orta ölçekli işletmelerden sağladığı görülmekte, bu da alt sözleşme sisteminin gelişmesini sağlamaktadır. Yapısından kaynaklanan bazı avantajları olan KOBİ'ler küçük ölçekli makine ekipman kullandıklarından, yeni dizayn ve yeniliklere daha hızlı adapte olabilmektedirler. Bu nedenle, küçük ölçekli sanayi, endüstriyel yapılanmanın başarısında etkin bir araçtır. 179Öte yandan, ülkemiz ve dünyadaki diğer ülkeler arasında, KOBİ'lerin yapısı ve ekonomik, sosyal yaşamdaki yerleri bakımından bir fark yoktur. KOBİ'ler Türk ekonomisi ve sosyal yaşamında etkindir. Ekonomimiz karma ekonomi olarak tanımlanmakta ve üretim faktörlerinin önemli bir kısmı özel sektörün elinde olup, kamu sektörü bunların üretimine pazar yaratmada önemlidir. İstatistikler Türk ekonomisinde toplam işletmelerin %99.8'inin KOBİ olduğunu ve bunların toplam işgücünün %76.7'sini, toplam yatırımların %26.5'ini ve toplam üretimin %38'ini sağladıklarını göstermektedir. Fakat, KOBİ'ler ihracatın yalnızca %8'ini ve toplam kredilerin %3-4 ile, AR-GE yatırımlarının %0.2'sini gerçekleştirirler. Bu sonuçlar oldukça önemlidir. Bu, Türk KOBİ'lerinin çeşitli zorlukların yanısıra ciddi finansman problemleri olduğunu göstermektedir. Bu münasebetle Türkiye'de planlı kalkınma döneminin başlamasından itibaren hükümetler, küçük ölçekli işletmeleri koruyan, teşvik eden ve geliştiren tedbirler almışlardır. Bazı görüşlere göre günümüzde“Tayvan Modeli”KOBİ politikaları açısından dünyada en iyi örnektir. 36 bin km2 yüzölçümünde ve toplam 21.4 milyon nüfuslu bu küçük ülke dünyanın en büyük 15 gelişmiş ülkesinden birisidir. Tayvan'ın ekonomik gelişmesi, başarılı bir deneyim olup, bunda itici güç KOBİ'lerdir. Küçük ülke, dev ekonomi Tayvan'ın ekonomik başarısı, çalışkan, eğitimli ve nitelikli işgücü, istikrarlı ve planlı ekonomi, uydu-fabrika sistemi, başarılı KOBİ politikaları, ihracat, danışmanlık hizmetleri ve sistemine dayanır. Danışmanlık programları, KOBİ'ler için teşvik politikalarını düzenlemektedir. Bunlar; endüstriyel kalkınma stratejileri KOBİ'leri teşvik eden kalkınma kurum ve kuruluşları, ihracatın teşviki, yönetim-pazarlama-finans-teknoloji ve kalite kontrolünde danışmanlık hizmetleri, KOBİ'lerin üretimde rekabet gücünü artırmak amacındadır. Tayvan ekonomisinde çok etkin olan KOBİ'ler toplam işletmelerin %98'ini oluşturmaktadır. 180Bunlar ihracatın %53'ü ve işgücünün %80'ini istihdam ederler. Kendi işini kurmaya yönelik olan Çin kültürü, insanların büyük işletmelerde çalışmaktan ziyade, kendi işlerinin sahibi olmaya itmiştir. 1980'lerde ileri teknoloji kullanan endüstrilerin ortaya çıkması ve sanayide değişim; önemli politikaları oluşturulması, endüstri parklarının açılması, AR-GE çalışmalarına ağırlık verilmesi ve uydu-fabrika sisteminin kurulmasına neden olmuştur. İşte“Tayvan ekonomik mucize”si, küçük ülkelerin nasıl ekonomik güç olacağını anlatan bir modeldir. Bugün Tayvan 285.3 milyar dolar GSMH'sı ile dünya'da onbeşinci sırada gelir. 1997 yılı itibariyle ülkede; kişibaşı milli gelir 13.2 bin dolar, ekonomik büyüme hızı %6.8 işsizlik %2.7, enflasyon %3'tür. Literatür taraması yöntemiyle gerçekleştirilen bu çalışma ile, gelişmiş ülkelerde (AB, ABD, APEC), Türkiye'de ve özellikle Tayvan Çin Cumhuriyeti'nde KOBİ'lerin yapısı ve politikaları gözden geçirilmektedir. Amaç, Türkiye'de uygulanan KOBİ politikaları ve bazı ekonomik çevrelere göre“ekonomik mucize”olarak bilinen Tayvan'da uygulanan KOBİ politikaları çerçevesinde alınan tedbirleri karşılaştırmalı olarak ortaya koymaktır. Sonuç olarak, bu çalışma ile Türk KOBİ politikalarına bazı yeni yaklaşımlar getirilmek istenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT SMALL AND MEDIUM ENTERPRISES POLICIES FOR DEVELOPMENT, TAIWAN' MODEL As is well known, the small and medium industries are playing an important role in both developed and developing countries' economies and social life. Therefore, the SMEs are the guarantee of the future of countries and their democracy. Today's economic policies are based on technology and the market. When observing the active developed countries around the world, the following can be noticed that SMEs procedure; the ratio of the small business' is over 95 % of the total business ratio, employment is over 50%, investment shares over 40%, production shares around 50%, export and credits of 50%, resources and development (R&D) of 2%. Particularly, the share of the manufacturing industry which is the most important group of the industrial sector for SMEs is 80% and as a result has 28 % in the accretion value generated. There are a large number of small and medium scale industrial units in the manifacturing industry of economies. Generally, large industries and multi-material, components and other intermediates and from the small scale sector in developed economies. This has led to the growth of ancillarisation and sub contracting on a very large scale. The small scale industries have certain inherent advantages and they operate with low over-heads, the small size of the plant is more suitable for quicker adoption of new design and innovations. Therefore, the small scale industrial sector has became the most effective instrument sector for achieving industrial restructuring. 182On the other hand, it has no difference between our country and other countries in the worldwide for structure of SMEs and their places of economic and social areas. SMEs play a dominant role in Turkey national economy and social life. The Turkish economy is a dynamic, free market system that is described as a mixed economy, which is to say that eventhough the great majority of productive resources are privately owned, public sector does play in important part in the market place. Statistics show that; 99.8% of total business establishment are SMEs in Turkish economy, and these procedure 76.7% of total workforce, 26.5% of total investment, 38% of the amount of products. But, SMEs accounted for only 8% export and get from total credits about 3-4% and research-development volume only 0.2%. These are very important results. These results show that, Turkish SMEs have serious financing problems besides some difficulties. In this connection, since inception of planned development in Turkey, the government has followed a consistent policy of protecting, promoting and developing the small scale sector. According to the some authorities today,“Taiwan model”is the best example for the SMEs policies in the worldwide. The little country, with a total area of about 36.000 sq. Kin and total population is estimated at over 21.4 million has became one of the worlds top 15 trading nations. Taiwan economic development has been a successful and SMEs have been a driving force behind Taiwan's economic development. Little country, huge economy Taiwan's economic successful is based on; active, educated and qualified workforce, stabilized and planned economy, satellite factory system, succesful SMEs policies, export and consulting services and system. The consulting services normally include the design of policy incentives for SMEs; formation of industrial development strategies, development of institutional support for SMEs, promotion of export and services on management, marketing. 183accounting, technology and quality control required to enhance the SMEs competitiveness at the production level. Taiwan's economy is dominated by the small and medium enterprises which accounting to an average of 98% of the total number of manufacturing enterprises. They also contribute 53% of the exports and employ 80% of the labour force. The Chinese culture has been motivating people to established their own companies and become their own boss rather than work for large enterprises. The development of technology intensive and high-teach industries occurred in the 1980's, to speed up industrial changes, important policies are in industrial parks were put up, R&D activities and strategic industries are encouraged through generous incentives and the centre satellite factory system were established. Taiwan's“economic miracle”is about the story on how a small country became an economic power. Today, the ROC's gross national product (GNP) topped US $ 285.3 billion, the 15-' highest in the world, per capita GNP also reached a new high of US $ 13.2 thousand, economic growth rate is 6.8%, unemployment rate is 2.7% inflation is 3% during 1997 year. It is realived by using the method of literature survey this study reviews, structure and policies of SMEs on developed countries (European Union, United States, Asia-Pacific Economic Organisation), Turkey and especially Taiwan Republic of China. Its purpose is the presentation on comprehensive view of the measures taken both Turkish SMEs policies and as for some economists, especially as know“economic miracle”Taiwan's SMEs policies. As a result, the aim of study is getting some new approach to Turkish SMEs policies. KEY WORDS: Small and Medium Enterprises (SMEs) Taiwan Republic of China (Taiwan R.O.C.) 184