ABO kan grubu ve Rhesus faktörünün papiller tiroid kanseri riskine etkisi
The effect of ABO blood group and Rhesus factoron the papillary thyroid carcinoma risk
  1. Tez No: 699090
  2. Yazar: İSMAİL KAMACI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN TEKSÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Çalışmamızda ABO kan grubu ve Rhesus faktörünün papiller tiroid kanseri riskine etkisini araştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endokrin Cerrahi Servisi'nde Ocak 2010-Aralık 2019 yılları arasında tiroidektomi yapılan 2286 hastanın kayıtları retrospektif olarak incelendi. Postoperatif patolojik tanılarına göre hastalar malign ve benign olmak üzere iki gruba ayrılarak kan grubu ile ilişkisine bakıldı. Malign hasta grubunda histopatolojik alt tip, klinik evre, tümör çapı, lenf nodu tutulumu, ekstratiroidal yayılım, multisentrisite, kapsüler invazyon ve vasküler invazyon varlığı değerlendirildi. Hastaların kan grupları tam otomatik jel santrifügasyon yöntemi ile Across Octo-M cihazıyla belirlendi. Bulgular: Malign hasta grubunda sıklık sırasına göre %41,27 ile A kan grubu, %36,47 ile O kan grubu, %14,30 ile B kan grubu ve %7,97 ile AB kan grubu mevcuttu. Hastaların %11,34'ü Rh (-) ve %88,66'sı Rh (+) kan grubuna sahipti. Malign hastaların tanı anındaki yaşı, benign hastalara göre istatistiksel olarak anlamlı yüksek bulundu (p=0,008). ABO kan grubu ve Rh faktörünün malignite riskini arttırmadığı görülürken, histopatolojik özellikler incelendiğinde Rh (-) hastalarda lenf nodu tutulumu anlamlı yüksek saptandı (p=0,004). Sonuç: Çalışmamızda ABO kan grubu ve Rh faktörünün papiller tiroid karsinomu riskini arttırmadığı gözlenirken, histopatolojik özellikler değerlendirildiğinde Rh (-) hastalarda lenf nodu tutulumu anlamlı yüksek saptanmıştır. Rh faktör lenf nodu ilişkisini açıklayabilmek için farklı toplumlarda büyük hacimli çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Aim: We aimed to evaluate the effects of ABO blood group and Rhesus factor on the risk of papillary thyroid cancer. Material and Method: We retrospectively reviewed the records of 2286 patients who underwent thyroidectomy from January 2010 to December 2019 at Istanbul University-Cerrahpaşa, Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Endocrine Surgery Service. The patients were divided into two groups as malignant and benign, according to their postoperative pathological diagnosis, and the relationship with blood group was examined. Histopathological subtype, stage, tumor diameter, lymph node involvement, extrathyroidal extension, multicentricity, capsular and vascular invasion were evaluated in malignant group. The blood groups were determined by fully automatic gel centrifugation method with the Across Octo-M device. Results: When the blood group were examined in malignant patient group, there were 41.27% A, 36.47% O, 14.30% B, and 7.97% AB. 11.34% of the patients were Rh (-) and 88.66% of them were Rh (+). There was a statistically significant difference in age at diagnosis of malignant patients compared to benign patients (p=0.008). While it was determined that ABO blood group and Rh factor did not increase the risk of malignancy, lymph node involvement was found to be significantly higher in Rh (-) patients (p=0.004). Conclusion: It was observed that ABO blood group and Rh factor did not increase the risk of papillary thyroid carcinoma. When histopathological features were evaluated, relationship between Rh (-) patients and lymph node involvement was significant. Studies with larger series in different populations will contribute to shedding light on relationship between Rh factor and lymph node.