İmam hatip ortaokul öğrencilerinin peygamberimizin hayatı dersi öğretim programında yer alan peygamberin örnekliği öğrenme alanına yönelik görüşleri: Bayburt örneği
Students opinions on the learning area of the example of the prophet, which is included in the cirriculum of the life of prophet: Example of Bayburt
  1. Tez No: 699089
  2. Yazar: BETÜL ERBAY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Çocuk, genç, yaşlı her kesimden insanı olumsuz örneklerden korumanın en etkili yollarından biri de karşılarına model alabilecekleri güzel örnekler sunmaktır. Yeryüzünde erdem sahibi nice insan vardır. Fakat şüphe yok ki âlemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammet en güzel ahlakın sahibidir. Hz. Muhammet, yeryüzünde örnek alınabilecek en değerli insandır. İslam ile müşerref olmamış fakat hakikati söylemekten çekinmeyen birçok kişi ise, dinin O'na yüklemiş olduğu değerlerden uzak olmalarına rağmen Hz. Muhammet'i sadece kişiliği ile değerlendirip eşi benzeri olmayan bir şahsiyet olduğuna vurgu yapmışlardır. Hz. Muhammed, güzel ahlakı, ibadet hayatı, insanlara karşı nezaketi ile örnek bir insandır. O, Yol göstericiliği ile mürşid, bütün zorluklara göğüs germesi, pes etmeyen yapısı ile bir mücahid, yaptığı savaşlarda stratejik kararlar verip uygulayan askeri bir deha, bulunduğu çağın karanlığından insanları aydınlığa kavuşturan yenilikçi bir lider, insanlara yol gösterici, ufuk açan, talim ve terbiye edici bir öğretmen. Merhamet ve şefkat timsali örnek bir eş, evlatlarını koruyup kollayan bir baba, vefalı bir evlat, sadık bir dosttur. Bu çalışmanın amacı“Peygamberimizin Hayatı”dersi öğretim programının amaçları arasında yer alan Peygamberin örnekliği öğrenme alanının, öğrencilerin kişisel ve sosyal hayatlarına sağladığı katkının verimliliğini öğrencilerin zihinlerinde ki Peygamber düşüncesinden hareketle tespit etmeye çalışmaktır. Bu kapsamda Bayburt ili merkezinde yer alan İmam hatip ortaokulu 5. 6. 7. Ve 8. Sınıf öğrencilerine nitel araştırma metodu çerçevesinde yarı yapılandırılmış görüşme (mülakat) tekniği uygulanmış ve bunun neticesinde elde edilen veriler üzerinden betimleme analizi yapılmış ve tespitlerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most effective ways to protect people from all walks of life, children, young and old, from negative examples is to present good examples that they can take as a model. There are many virtuous people in the world. But there is no doubt that Hz. Muhammad is the owner of the most beautiful morals. Hz. Muhammad is the most valuable person on earth who can be taken as an example. Many people who have not been honored with Islam but do not hesitate to tell the truth, on the other hand, are far from the values that religion has imposed on him. They evaluated Muhammad only with his personality and emphasized that he was a unique personality. Hz. Muhammad is an exemplary person with his good morals, life of worship and kindness towards people. He is a master with his guidance, a mujahideen with his ability to withstand all difficulties and not giving up, a military genius who makes and implements strategic decisions in his wars, an innovative leader who brings people to light from the darkness of his age, a guiding, stimulating, training and edifying person. a teacher. He is an exemplary wife who is an example of mercy and compassion, a father who protects and watches over his children, a loyal son, and a faithful friend. The aim of this study is to try to determine the efficiency of the contribution of the learning area of the example of the Prophet, which is among the objectives of the“Life of Our Prophet”course curriculum, to the personal and social lives of the students, based on the thought of the Prophet in the minds of the students. In this context, semi-structured interview technique was applied to the 5th, 6th, 7th and 8th grade students of Imam Hatip Secondary School located in the city center of Bayburt, within the framework of the qualitative research method, and as a result, a descriptive analysis was made and determinations were made on the data obtained.