Elementary architectural formations and the METU Campus
Elemanter mimari oluşumlar ve ODTÜ Kampüsü
  1. Tez No: 699104
  2. Yazar: NEJAT EMRE ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN SAVAŞ SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
1960'larda Çinici mimarlar tarafından tasarlanan ODTÜ Yerleşkesi'nin mimarisi, elementarist mekan anlayışının benzersiz bir yaratımını sunmaktadır. Bu çalışma, Yerleşke'nin gömülü elementarizminin altında yatan etkenleri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Bu bağlamda, ilk olarak Jacques Tati'nin 1958 tarihli“Mon Oncle”filmi ve Yves Saint Laurent'in 1965 tarihli Mondrian elbiseleri incelenmiştir. Hem film hem de elbiseler, bu çalışmada“elemanter oluşumlar”dediğimiz birimleri ile elementarizmi temsil etmektedir—buna göre, filmin ve elbiselerin elementarist niteliklerinin çekilip çıkarılması, yerleşkenin mimarisini incelemeye yardımcı olmaktadır. Bu süreç, Yve-Alain Bois'in tanımladığı“elementarization”ve“integration”olmak üzere iki temel terime dikkat çeker. Dolayısıyla bu tez,“elemanter oluşumlar”dediğimiz durumun ODTÜ Yerleşkesi'nde tektonik plaklar olarak ortaya çıktığını ve tektonik plakların“elementarization”ve“integration”ilkeleriyle bir araya gelişlerinin Yerleşke'nin özgün elementarist mekan anlayışını ürettiğini iddia etmektedir. İlkeler, mimariye özgü malzeme ve bir araya gelme teknikleri ile mimarlığın özerkliğini korumaktadır ve ODTÜ Yerleşkesi, sanatın çevreye yayılışını çok başarılı bir örnek olarak temsil etmektedir.
Özet (Çeviri)
Designed by the Çinici architects in the 1960s, the architecture of the METU Campus presents a unique creation of the elementarist space conception. This study aims to discover the underlying agents of the embedded elementarism of the Campus. In this context, the film“Mon Oncle”by Jacques Tati from 1958 and Mondrian dresses by Yves Saint Laurent from 1965 are scrutinized first. Both the film and the dresses represent elementarism by their elementarist entities that we call“elementary formations”in this study—accordingly, the extraction of their elementarist attributes aid in scrutinizing the architecture of the Campus. This process remarks on two essential terms, which are“elementarization”and“integration,”as Yve-Alain Bois defines. Thus, this thesis claims that what we call“elementary formations”emerge as tectonic plates in the METU Campus, and the assembly of the tectonic plates through the principles of“elementarization”and“integration”generates the authentic elementarist space conception of the Campus. The principles protect the autonomy of architecture by materials and assembly techniques very particular to architecture, and the METU Campus represents the dissemination of art into the environment as an epitome.