İntraoral otojen blok greft donör sahalarının kalitesine ve kantitesine menapozun etkilerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Examination of the effects of menopause on the quality and quantity of intraoral autogenous block graft donor sites using cone beam computed tomography
- Tez No: 931387
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL SERKAN AĞAÇAYAK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Menopoz, adet döngüsünün sona ermesine ve östrojenin sağlık üzerindeki olumlu etkilerinin kaybolmasına neden olur. Bu kayıptan biri, kemiklerin hızla zayıflamasıdır. Östrojen eksikliği, kemik yoğunluğunun azalmasına ve osteoporoz riskinin artmasına yol açmaktadır. Bu çalışmanın amacı intraoral otojen greft donör sahalarının elde edilebilecek greft hacminin ve bu greftlerin hounsfield cinsinden kemik yoğunluklarının postmenapozal dönemdeki değişiminin incelenmesidir. Dicle Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi görüntüleri elde edilen hastaların verileri retrospektif olarak incelenmiştir. Değerlendirmesi yapılan bütün hastaların CBCT görüntülemeleri Dicle Üniversitesi Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Anabilim Dalı'nda kullanımda olan, i-CAT (Imaging Sciences International, Hatfield, USA) ile yapılmıştır. Ramus, Tüber, Simfiz bölgelerinde herhangi bir patoloji bulunmayan, ikinci büyük azı ve alt keser dişleri ağızda olup üçüncü molar dişleri bulunmayan, ilgili bölgelerde patolojisi olmayan ve generalize vertikal veya horizontal kemik kaybı bulunmayan 20-40 yaş ve 55 yaş üstü 60 kadın hastanın verileri incelenmiştir. Ramus otojen grefti için donör bölge sınırları, önde ikinci büyük azı dişinin 2 mm distalinden başlayarak, arkada ramusun tamamen görüntülenebildiği ilk kesit, altta inferior alveoler sinirin 2 mm üstü ve medialde inferior alveolar sinirin 2 mm lateral olarak belirlenmiştir. Tüber otojen grefti için donör bölge sınırları, önde ikinci büyük azı dişinin 2 mm distalinden, arkada maksillanın pterygoid kemikle birleşim sınırından ve yukarıda sinüs tabanından oluşmaktadır. Simfiz otojen grefti için donör bölge sınırları ise yukarıda kanin dişlerinin apeksinin 5 mm altından, altta pogonion noktasından, yanlarda mental foramenlerin 5 mm önünden ve medialde lingual korteksten belirlenmiştir. Yapılan incelemeler sonucunda menapozun ve getirdiği fizyolojik değişikliğin hastaların intraoral otojen blok greft donör sahalarından ramus ve tübere olumsuz etkilerinin olduğu gözlendi. Postmenapozal dönemdeki kadınlarda simfiz donör sahasında ise anlamlı bir fark olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
Menopause causes the menstrual cycle to end and the beneficial effects of estrogen on health to disappear. One of these losses is the rapid weakening of bones. Estrogen deficiency leads to decreased bone density and an increased risk of osteoporosis. The aim of this study is to investigate the change in the graft volume that can be obtained from intraoral autogenous graft donor sites and the bone density of these grafts in Hounsfield units during the postmenopausal period. The data of patients whose Cone Beam Computed Tomography images were obtained at the Department of Oral and Maxillofacial Radiology of Dicle University were retrospectively analyzed. CBCT imaging of all evaluated patients was performed with i-CAT (Imaging Sciences International, Hatfield, USA), which is in use at the Department of Oral and Maxillofacial Radiology, Dicle University. The data of 60 female patients aged 20-40 years and over 55 years without any pathology in the ramus, tuber, symphysis regions, with second molars and lower incisors in the mouth but without third molars, without pathology in the relevant regions and without generalized vertical or horizontal bone loss were analyzed. The donor site boundaries for ramus autogenous graft were determined starting from 2 mm distal to the second molar in front, the first section where the ramus could be fully visualized in the posterior, 2 mm above the inferior alveolar nerve in the inferior, and 2 mm lateral to the inferior alveolar nerve in the medial. The donor site boundaries for tuber autogenous graft consist of 2 mm distal to the second molar in front, the junction of the maxilla with the pterygoid bone in the back and the sinus floor above. The donor site boundaries for symphyseal autogenous graft were determined 5 mm below the apex of the canine teeth above, the pogonion point below, 5 mm in front of the mental foramen on the sides and the lingual cortex medially. As a result of the examinations, it was observed that both volume and density values decreased in ramus and tuber donor sites in postmenopausal women. There was no significant difference in the symphysis donor site in postmenopausal women.