18-65 yaş kadınlarda serviks kanserine farkındalık oluşturmaya yönelik hazırlanan videonun etkinliğinin sosyal medya aracılığıyla değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of the video prepared to raise cervical cancer awareness in women between the ages of 18 and 65 via social media
- Tez No: 699114
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAN GENÇTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Araştırmada, 18-65 yaş arası kadınlarda serviks kanserine yönelik farkındalığın oluşturulması amacıyla tek gruptaki kişilerin ön test–son test sonucunun karşılaştırılmasına dayanan yarı deneysel bir çalışma yürütülmüştür. Hazırlanan anket formu, bireyin sosyo-demografik özelliklerini, gebelik ve cinsel yaşam bilgilerini, serviks kanseri, pap-smear testi, HPV aşısı bilgilerine yönelik 32 soru ile serviks kanseri risk faktörleri, belirtileri, korunmaya ilişkin bilgilerini ölçmeye yönelik 3'lü likert tipi 27 maddelik sorudan ve animasyonlu eğitim videosunu değerlendirmeye yönelik 2 soru olmak üzere toplam 61 soruluk anket formu ve 4 dk 33 sn'lik bilgilendirici animasyonlu eğitim videosu veri toplama araçlarını oluşturdu. Covid-19 pandemi sürecinde anket uygulamaları kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak online platformlar (WhatsApp / Instagram / E-mail) aracılığı ile katılımcılara yönlendirilerek gönüllü olarak katılım sağlayan 433 kişi ile çalışma tamamlanmıştır. Araştırmaya katılan kadınlar öncelikle anket formunu doldurduktan sonra anketin sonundaki bilgilendirici animasyonlu eğitim videosunu seyrederek ilk bölümü tamamlamışlardır. 15 gün sonra ise sadece aynı anket formunu ikinci kez doldurularak son test tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research, a quasi-experimental study based on the comparison of the pre-test and post-test results of individuals in a single group is conducted to raise awareness about cervical cancer in women aged 18-65 years. The questionnaire includes 32 questions about the individual's socio-demographic characteristics, pregnancy, and sexual life information, cervical cancer, pap-smear test, and HPV vaccine information, as well as a 27-item 3-point likert type to measure cervical cancer risk factors, symptoms, and prevention. A survey form consisting of 61 questions, consisting of 2 questions and 2 guestions for evaluating the animated training video, and an informative animated training video of 4 minutes and 33 seconds constituted the data collection tools. During the Covid-19 pandemic, the study has completed with 433 people who participated voluntarily by directing the participants via online platforms (WhatsApp / Instagram / E-mail) using the snowball sampling method of survey applications. The women who participated in the research completed the first part by watching the informative animated training video at the end of the questionnaire form. After 15 days, the post-test was completed by filling out the same questionnaire for the second time.