Mikroalbüminürili tip 1 diabetes mellituslu hastalara uygulanan düşük proteinli diyetlerin etkileri üzerine bir araştırma
Effects of low protein diets in microalbuminuric type 1 diabetic patients
- Tez No: 69915
- Danışmanlar: PROF. DR. PERİHAN ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
ÖZET Bu çalışma Ekim 1996-Şubat 1998 tarihleri arasında Ankara'da çeşitli hastanelerin ilgili polikliniklerinde takip edilen, en az 3 yıldır diyabetli, yaşlan 5.5-24 yıl arasında değişen 62 IDDM'lu (31 erkek, 31 kız) hasta üzerinde iki aşamalı olarak yürütülmüştür. Araştırmanın ilk aşamasında 62 IDDM'lu bireyden alman spot idrar örneklerinde electroimmunoassay ile yapılan tayinde 18 bireyde (%29) mikroalbüminüri (tiriner albumin atım oram >15 mg/dl) bulunmuştur. Araştırmanın ikinci aşamasında rnikroalbünıinüri bulunan ve çalışmaya katılan gönüllü 8 bireye (4 erkek, 4 kız) enerjinin yaklaşık % 10 protein içerikli diyetler, 4 hafta süresince uygulanmıştır. Bireylerin diyete uyarlılığının kontrolü için, çalışma süresince her hafta 3 gün süresince besin tüketim durumları saptanmıştır. Bireylerin protein alımları enerjinin ortalama % 15.75 ± 0.72'den % 10.83 ± 0.15'ine düşürüldüğünde, albumin atımları spot idrarla ortalama % 89.9 ve 24 saatlik idrarda % 95.2 oranlarında azalmıştır (p 0.05). Bireylerin trigliserit seviyeleri düşük proteinli diyet ile ortalama % 2.02, VLDL kolesterol seviyeleri ortalama % 20.2, total kolesterol düzeyleri % 2.5 ve LDL seviyeleri de normal sınırlar içerisinde olmakla birlikte ortalama % 2.7 oranında yükselmiştir. HDL seviyeleri de normal sınırlar içerisinde % 3.6 oranında düşmüştür (p> 0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study was conducted on 62 IDDM patients (31 male, 31 female, aged 5.5-24 years, duration of diabetes > 3 years) to determine the effects of low protein diets on niicroalbuminuria. The study was carried out in two stages carried out between October 1996-February 1998 in Ankara. In the first stage of the study, urine specimens of 62 IDDM patients were collected randomly and microalbuminuria (urinary albumin excretion rate > 15 mg/dl) as measured by electroimmunuassay was found in 18 (29 %) of them. In the second stage of the study a diet containing approximately 10 % energy from protein was given to 8 microalbuminuric volunteers for 4 weeks. Throughout the study for each week dietary compliance was evaluated using 3 day food intake records. It was found that when mean protein energy per cent decreased from 15.75 % to 10.83 %, spot and 24 hours urinary albumin excretion rates decreased by 89.9% and 95.2 %, respectively. Systolic blood pressure and fasting blood glucose levels also decreased 3.9 % and 21.8 %, respectively. Mean serum triglycerides, VLDL cholesterol and total cholesterol were found to be decreased by 2.02 %, 20.2 %, 2.5 % respectively. Although the levels were between normal ranges, mean serum LDL ratio increased 2.7 % and HDL ratio decreased 3.6 %. There was a significant negative correlation between spot urinary albumin excretion rate and serum potassium level before the study. With the low protein diet, urinary albumin excretion was found to be positively corralated with serum VLDL and triglyceride levels. A significant positive correlation was determined between the amount of animal based protein which were recommended by the outpatient clinics and prestudy spot urinary albumin excretion rates. These result indicate that if the protein energy per cent in the diet of the IDDM patients is held around 10 % level, microalbuminuria will be prevented. Key Words : IDDM, microalbuminuria, low protein diet